1.5 milyar dolarlık telaş

1.5 milyar dolarlık telaş
1.5 milyar dolarlık telaş
Son 10 yılda katlanan dershane sektörü, 1.2 milyon öğrencisi ile 1.5 milyar dolarlık hacme ulaştı. Sektör, Başbakan'ın 'kapatacağız' açıklamasına alternatif arıyor.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını da kaldıracağız” açıklaması dershane sektörünü harekete geçirdi. Sektörün büyük isimleri, gelecekleri için bakanlıkta görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye ’de 1.5 milyar dolarlık dev bir sektör haline gelen dershaneler, son 10 yılda hem öğrenci hem şube sayısını ikiye katladı. Şimdi ise merak edilen sayıları 4100’e ulaşan irili ufaklı bu dershanelerin ne olacağı? Hükümet bu konuda dershanelerin zaman içinde özel okullara ya da başka eğitim kurumlarına dönüşeceği planlarını anlatırken, Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) ise dershanelerin kısa sürede kapanabileceği görüşünde değil. Türkiye’deki 4100 dershaneden sadece 20-30 tanesinin özel okul binası standartlarına uygun olduğunu belirten ÖZ-DE-BİR Başkanı Faruk Köprülü, “Bu plan en az 5 yıl sonra hayata geçebilir. Biz de ÖZ-DE-BİR olarak önerilerimizi ilgili kurumlara ileteceğiz” dedi. 

‘Okul olmaya müsait değil’
Dershanelere devam eden öğrenci sayısının 1 milyon 200 bin olduğuna dikkat çeken Köprülü, dershanelerin çok büyük bir bölümünün şu andaki mevcut halleri ile özel okul olmaya müsait olmadığını, zaten işlevlerinin de okullardan farklı olduğunu kaydetti. Köprülü, bir dönem gelir de isteyen öğrenci, istediği okula, istediği üniversiteye, istediği bölüme yerleşecek imkânlara kavuşursa o zaman dershanelerin ‘sınava öğrenci hazırlayan kurumlar’ olmak yerine, öğrencilerin okuldaki derslerine katkı yapan çalışmalara devam edebileceğine dikkat çekti. Örneğin matematikten zayıf alan bir öğrencinin daha iyi olması için gelip bu hizmeti alabileceğini kaydeden Köprülü, “Bu hizmeti verecek devletin denetim ve gözetimindeki dershaneler olmazsa, bu ihtiyacı evlerde özel derslerle karşılama gibi bir yol açılır, bu da sakıncalıdır” dedi.
Faruk Köprülü ÖZ-DE-BİR olarak önerilerini de şöyle sıraladı: “Dershanelerin kapatılması evlerde özel ders alanların sayısını arttıracak. Bütün dünyada ‘yaşam boyu eğitim’ denilen bir kavram oluştu. Dershaneler bu kavram içerisinde görev üstlenebilir ve ileriye dönük çalışmalar yapılabilir. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkisiyle sertifika ve belge veren kurumlar haline gelebilir.”

bigPara.com