'1.55'lerde dolara müdahale gelebilir'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "(doların) 1.55'leri zorlaması halinde, Merkez Bankası'nın müdahale edeceğini düşünüyorum" dedi.

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "(doların) 1.55'leri zorlaması halinde, Merkez Bankası'nın müdahale edeceğini düşünüyorum" dedi.
Eren Enerji'nin Alman Kalkınma Bankası KfW'den alacağı 65 milyon avroluk kredinin garantörlüğünü üstlenen Garanti Bankası dün bu anlaşmanın imza törenini gerçekleştirdi. Törende gazetecilerin son günlerde piyasalarda yaşanan dalgalanmalara ilişkin sorularını da yanıtlayan Özen 'Kurdan endişe duyup duymadığının' sorulması üzerine endişeli olmadığını, serbest kurda böyle düzeltmeler görülebileceğini söyledi. Özen, piyasada bu tür volatiliteler yaşanabileceğini belirterek, "Dövizde endişe ettiğim bir şey var, O da likiditenin kaybolması. Bu kurun bu kadar yükselmesinde likiditenin kaybolmasının etkisi vardır" dedi.
Özen, kur daha da zorlandığı takdirde Merkez Bankası'nın müdahale edeceğine ilişkin görüşünü dile getirerek, "1.55'li seviyelerin zorlanması halinde Merkez Bankası'nın müdahale edeceğini düşünüyorum. Merkez'in piyasaya döviz likiditesi, dolar-YTL likiditesi vermesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.
Merkez Bankası'nın kafasında belli bir kur olduğunu, ancak öncelikli hedefinin kura müdahale olmadığını ifade eden Özen, "Merkez Bankası enflasyonu düşünür ama belli bir noktadan sonra kurdaki etki, enflasyona da olumsuz olarak yansır" dedi.
'Ben faize bakarım'
Olaya cari işlemler açısından bakıldığında ise faydalı bile değerlendirilebileceğini kaydeden Özen, "Önemsediğim konu, bunun faize yansıması. Nispeten sınırlı oldu. Ama devam ederse faizlere daha yüksek yansırsa, o zaman belki endişe etmek gerekir. Türkiye ekonomisi için de endişe etmek gerekir. Benim baktığım yer, faiz..." şeklinde konuştu.
Özen, 'bankanın faizlerde bir değişiklik öngörüp öngörmediğine' ilişkin bir başka soru üzerine, konut ve otomobil kredilerini yükselttiklerini aktardı. 'Faizlerin yükseltilmesinin talebe nasıl yansıdığının' sorulması üzerine de Özen, bunun henüz yeni olduğunu, ancak talebi belirli oranda yavaşlatacağını düşündüğünü söyledi. Özen, şöyle konuştu:
'Faiz yükseltmemeli'
"Faizde benim değişmemesi gerektiğine inandığım şey, Merkez Bankası'nın overnight (gecelik) faiz oranı... Bunun değişmesi, bunun yukarı doğru değişmesi açıkçası hiç doğru bir hareket olmaz diye düşünüyorum. Böyle bir beklentim de yok zaten..."
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, hükümetin cari açık ve enflasyon hedeflerindeki değişikliklerin anımsatılması üzerine, hükümetin enflasyon hedefinden ziyade projeksiyonlarda bir revizyonun söz konusu olduğu görüşünü dile getirdi.
Özen, "Bunu yakından takip etmek lazım. Enflasyonda artık Türkiye ters bir trende girmiştir diye bir şey söylemek hiç söz konusu değil. Böyle olduğu için de faizlerdeki bu yükselişin geçici olduğunu düşünüyorum" dedi.
Japonya rahatsız etti
Yurtdışındaki olaylara da işaret eden Özen, Japon Merkez Bankası'nın faiz artırımı, petrol, doğalgaz ve metal fiyatlarının artacağı beklentisinin ciddi rahatsızlık yarattığını dile getirdi.
Özen ayrıca, geçen hafta ve bu hafta içinde yaklaşık 8-9 milyar dolar civarında döviz çıkışı olduğunu düşündüğünü kaydetti.