1.60 YTL için çalışanı zehirliyorlar

Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kamu çalışanının yemek yediği hazır yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısının 4 bine ulaştığı belirtildi.

KONYA - Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kamu çalışanının yemek yediği hazır yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısının 4 bine ulaştığı belirtildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, Türkiye'de gıda güvenliği ve yemekte kalitenin istenilen seviyede olmadığını söyledi.
Sağlığı tehdit ediyor
Özellikle yemek sektöründe durumun giderek daha kötü boyutlara ulaştığını vurgulayan Boyacıoğlu, binlerce firmanın doğrudan insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekti. Boyacıoğlu, Kamu Kurumları İhale Kanunu'na göre yapılan yemek alımlarından Türkiye'de ortalama 7 milyon kamu çalışanının faydalandığını ifade edip şunları söyledi:
"Kamu çalışanlarının sağlığı, denetimsizlik yüzünden ciddi tehlike altında. Resmi olmayan rakamlara göre sadece İstanbul'da her yıl 10 bin kişi yemeklerden zehirleniyor ve bunlardan yaklaşık 200'ü ölüyor. Türkiye'de pazarı hızla büyüyen ve 5 milyar doları bulan hazır yemek sektörünün üretimleri denetimden uzak. Özellikle kamu ihalelerini almak için fiyat kıran firmalar bunu sağlıksız şekilde ürettikleri yemeğe yansıtıyor."
Her yıl sağlıksız yemek yüzünden ölenlerin ve bulaşan hastalık yüzünden hastanede yatanların sayısının giderek arttığını vurgulayan Boyacıoğlu, yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısının 4 bine ulaştığını ancak bu konuda somut bir adım atılmadığını ifade etti.
Örneğin İstanbul'da yemek üreten işletme sayısı 2 bin 700 iken İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği'ne üye sayısının 340'da kaldığını vurgulayan Boyacıoğlu, sağlıksız yemekle insan sağlığının tehdit edildiğini söyledi.
Kalite kontrolü de yok
Standartlara göre üç çeşit yemeğin kişi başına 1.60 YTL'ye verilmesinin imkânsızlığına değinen Boyacıoğlu şöyle devam etti:
"Yemek sektöründe faaliyet gösteren firmaların önemli bölümü gıda güvenliği sistemi olarak adlandırılan Kritik Kontrol Noktaları ve Tehlike Analizleri Sistemi'ni (HACCP) bilmiyor ve uygulamıyor. Firmaların yaklaşık yüzde 10'unda kontrol laboratuvarı bulunuyor. Üretim sonrası mikrobiyolojik kalite kontrolleri bile birçok şirket tarafından yapılmadan vatandaşa sunuluyor. Merdiven altı çalışan firmaların yaptığı birçok hata, insan sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturuyor."
Boyacıoğlu, sektörde birçok firmanın geceden hazırladığı yemekleri oda sıcaklığında depoladığını ve sıcak yemeklerin sıcak, soğuk yemeklerin soğuk ortamlarda saklandığını ifade ederek, "Yanlış soğutma ve ısıtma var. Et ve süt ürünleri yetersiz pişiyor. Yemek servisten çok önce hazırlanıyor. Yemekler bakterilerin çoğalmasına müsait 15-45 derece sıcaklıkta bekletiliyor" dedi.
Prof. Dilek Boyacıoğlu, gıda ile temas eden personelin, hijyen kurallarına uymadığını, yemeklerde donmuş yağ kullanılmasının, yeterince pişmemiş gıdaların servis edilmesinin, çiğ gıda ve pişmiş gıda temasıyla oluşan bakterilerin insan sağlığını tehdit ettiğini sözlerine ekledi.