1.8 milyar doları alıp hisseleri devretti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün Doğuş Grubu'nun Garanti Bankası hisselerinin yüzde 25.5'lik bölümü ile 182 adet kurucu hissesini Amerika'nın en büyük şirketlerinden...

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün Doğuş Grubu'nun Garanti Bankası hisselerinin yüzde 25.5'lik bölümü ile 182 adet kurucu hissesini Amerika'nın en büyük şirketlerinden General Electric'in iştiraki GE Consumer Finance'a (GECF) devrine izin verdi. Kararın ardından GECF, hisse bedeli olarak toplam 1.8 milyar doları Garanti Bankası'ndaki Doğuş Holding hesabına yatırdı. GECF, Garanti Bankası'nın yüzde 25.5'i için Doğuş Holding'e 1.55 milyar, kurucu hisseler için ise 250 milyon dolar ödedi. Buna göre Garanti Bankası'nın yüzde 100'ünün değeri 6.1 milyar dolar olarak belirlendi.
GE Consumer Finance önümüzdeki günlerde bankanın diğer ortaklarına çağrıda bulunacağı fiyatı belirleyip, Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuracak. Fiyat kabul edilirse bu rakam üzerinden çağrıda bulunacak. Böylelikle GECF, Garanti'nin en büyük ortağı olacak. Anlaşmaya göre Doğuş Grubu ve General Electric, Garanti Bankası'nı eşit ortaklık prensipleri ile yöneteceklerinden yönetim değişikliği olmayacak. Bankanın Yönetim Kurulu'nun beş üyesini Doğuş Holding, dört üyesini General Electric önerecek. Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ferit Şahenk, Genel Müdürlüğü Ergun Özen sürdürecek. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, daha önce Garanti'nin GE ile çıtayı yükselteceğini söylemişti.
Kredi finansmanında uzman
General Electric'in (GE) altı temel işkolundan biri olan GE Consumer Finance (GECF), 41 ülkede tüketicilere, perakendecilere ve otomobil bayilerine kredi temin ediyor. GECF'nin toplam varlıkları 151 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Avrupa'da 21 ülkede faaliyette bulunan GE Consumer Finance'in 2004 yılı itibarıyla Avrupa'daki toplam varlığı 74 milyar doları aşarken, 1.1 milyar dolarlık net gelire ulaştı.
General Electric, Türkiye'de enerji, uçak motoru, sağlık teknolojisi, tüketim malları ve endüstriyel ürünler, su teknolojileri, ekipman ve proje finansmanı, medya ve mühendislik alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirket, Türkiye'de 800'ün üzerinde çalışan istihdam ediyor. GECF, dünya çapında mağaza kredi kartları, tüketici kredileri, banka kartları, otomobil kredisi ve leasing, ipoteğe dayalı konut kredisi (mortgage) ve kredi sigortası olmak üzere pek çok finansal ürün sunuyor.