1.8 milyara Garanti

'Eşit ortaklık' ilkesi
Türkiye'ye bu yıl giren doğrudan yatırımlara bir yenisi eklendi. Doğuş Holding, Garanti Bankası'nın yüzde 25.5 hissesini, 1 milyar 556 milyon dolara General Electric'in finans sektöründeki iştiraki GECF'ye satmak üzere sözleşme imzaladı. Bankanın yönetimi 'eşit ortaklık' ilkeleriyle sürecek.
'Doğu'da büyümek için'
Banka hisselerinin toplam değeri 6.1 milyar dolar hesaplandı. Bedel peşin ödenecek. ABD firması, kurucu payların yüzde 49'unu 250 milyon dolara alacak. Doğuş'un yöneticisi Ferit Şahenk: "General Electric, Doğu'da Garanti aracılığıyla büyüyecek."

İSTANBUL- Doğuş Holding Garanti Bankası'nın çıkarılmış sermayesinin yüzde 25.5'ini oluşturan toplam 53 milyar 550 milyon adet Garanti Bankası hissesini toplam 1 milyar 556 milyon dolardan dünyanın ve ABD'nin en büyük şirketlerinden General Electric'in (GE) finans sektöründeki iştiraki olan GE Consumer Finance'a (GECF) satmak üzere GE ile sözleşme imzaladı. Holdingden yapılan açıklamada tarafların Garanti Bankası'nda 'eşit ortaklık prensipleri' çerçevesinde birlikte hareket etmek üzere mutabakata vardıkları belirtildi.
Garanti Bankası hisselerinin yüzde 100'ünün değerinin 6.1 milyar dolar olarak hesaplandığının belirtildiği açıklamada GE'nin Doğuş Holding iştiraki Somtaş Tarım ve Ticaret A.Ş.'nin sahibi bulunduğu kurucu payların yarısı olan 182 adet (yüzde 49.2) Garanti Bankası kurucu hissesini de 250 milyon dolar bedel karşılığında satın almaya karar verdiği ifade edildi. Garanti Bankası son yıllarda elde ettiği kârı sermayeye ekledi. Ancak GECF'nin halka açık şirket olması nedeniyle Garanti Bankası'nın bu yıldan itibaren temettü dağıtmaya başlaması şaşırtıcı olmayacak.
Özen göreve devam edecek
'Garanti Operasyonu' sonucu holdingin kasasına 1.8 milyar dolar girecek. Doğuş Holding yaptığı operasyonla Garanti Bankası hisselerini GECF'ye yüzde 8.5 primli fiyattan satmış oldu. Garanti Bankası'nın İMKB'deki çarşamba günkü toplam piyasa değeri 5 milyar 620 milyon dolardı. Edinilen bilgiye göre GECF satış bedelini peşin olarak ödeyecek.
Varılan anlaşma Garanti Bankası'nın birtakım iştirak ve gayrimenkullerden arındırılmasını da içeriyor. Buna göre Garanti Bankası'nın aralarında Tansaş'taki yüzde 24.11 oranındaki hissesinin de bulunduğu toplam 958 milyon YTL kıymetindeki bir kısım iştirak ve gayrimenkullerden oluşan sabit kıymetleri, devir bedelinin yüzde 50'si hisse devir tarihinde, yüzde 25'i devri takip eden birinci yılın sonunda, bakiyesi ise devri takip eden ikinci yılın sonunda ödenmesi kaydıyla Doğuş Holding tarafından devralınacak.
Tarafların, Garanti'de eşit ortaklık prensipleri çerçevesinde birlikte hareket etmek üzere mutabakata varmış oldukları vurgulanan açıklamada,
"Yönetim kurulunun 5 üyesinin Doğuş Grubu tarafından, 4 üyesinin ise GE tarafından önerilmesi ve genel müdürün ise ortak kararla belirlenmesi konusunda mutabakata varılmıştır. Yönetim kurulu başkanlığını Ferit Faik Şahenk ve banka genel müdürlüğünü ise Ergun Özen sürdürecektir" denildi.
Sandığın devri ön şart
Yapılan açıklamada, hisse devrinin tamamlanmasının, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Rekabet Kurulu ve ilgili diğer gerekli onayların alınmasına bağlı olduğu, ayrıca hisse devrinin, banka sandıklarının Sosyal Sigortalar Kurumu'na devrini öngören gerekli yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesi kaydıyla gerçekleşeceği belirtildi. Yapı Kredi Bankası hisselerinin Koç Holding- Unicredito ortaklığına devri bu yüzden gecikmiş ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda sözlü taahhüt vermesi üzerine devir işlemi tamamlanmıştı.
Garanti hisseleri primli fiyattan gitti
Türkiye'nin üçüncü büyük özel bankası olan Garanti Bankası'nın önceki günkü toplam piyasa değeri 5 milyar 620 milyon dolardı. GECF yüzde 25.5 oranındaki hisseye yüzde 8.5 primli fiyat ödedi ve 1 milyar 556 milyon doları gözden çıkardı. Bu da piyasa değerini 6.1 milyar dolara getirdi. Garanti'nin 2005 yılı haziran sonu itibarıyla aktifleri 21.7, kredi toplamı 14.7, mevduat toplamı ise 13.9 milyar dolar.
Bankanın yılın ilk altı ayındaki konsolide net kârı 355.2 milyon YTL . G eçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 256.7 YTL idi. 1946'da kurulan Garanti Bankası, 1983'te finans, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Doğuş Grubu'na katıldı. Garanti Bankası'nın ilk halka arzı 1990 yılında gerçekleştirildi.
Çin'de temsilciliği bulunuyor
Garanti Bankası 1993'te Türkiye'de ilk defa yurtdışına hisse ihracı gerçekleştiren kurum oldu. Sermayesinin yüzde 49'u halka açık.
8 bin 525 çalışanı, 403 şubesi ve 1042 ATM'si var. Yurtdışında Lüksemburg, Malta ve Kıbrıs'ta da şubeleriyle kurumsal, ticari, KOBİ bankacılığı ve bireysel bankacılık hizmeti veriyor. Hollanda'da Garanti Bank International ve Rusya'da Garanti Bank Moscow adlı bankaları bulunan Garanti Bankası'nın Çin'de temsilciliği bulunuyor.
151 milyar dolarlık dev
Garanti Bankası'nda Doğuş Holding ile ortak olan GE Consumer Finance dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric'in altı temel işkolundan biri olan finans sektöründe faaliyet gösteriyor. GE Consumer Finance'in toplam varlığı 151 milyar dolar. 1980'li yıllardan beri adı Türkiye'de yatırım yapacak şirketler arasında geçen GE Consumer Finance, dünya çapında başta mağaza kredi kartları, tüketici kredileri, banka kartları ve konut kredisi olmak üzere pek çok finansal ürünü 41 ülkede milyonlarca müşteriye sunuyor.
GE Consumer Finance Avrupa'da 21 ülkede faaliyet gösteriyor ve 16 bin kişi istihdam ediyor. Avrupa'daki toplam varlığı 2004 yılı itibarıyla 74 milyar doları aşmış bulunan şirket geçen yıl 1.1 milyar dolar net kâr etti.
'General Electric, Doğu'ya Garanti ile açılacak'
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Garanti Bankası'nın General Electric (GE) ile ortaklığının bankacılık sektörüne çok şey kazandıracağını belirterek, "General Electric ile beraber sektörde öncü ve lider bir konumda ilerleyeceğimize inanıyorum. GE, Doğu Avrupa, Türki cumhuriyetler ve Ortadoğu'da büyümek, bunu da Garanti Bankası'yla yapmak istiyor" dedi.
CNBC-e, CNN-Türk ve NTV'nin yayınına katılan Şahenk, Garanti Bankası ile finansta, Volkswagen ile de otomotiv sektöründe büyüyeceklerini vurguladı. Turizm yatırımları, inşaat ve medya alanında faaliyetlerin devam edeceğini söyleyen Şahenk, "Bildiğimiz sektörlerde rekabetçi olarak emin adımlarla Türkiye'ye en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Şahenk şunları söyledi: "GE ile ortaklık yapmak Türkiye ve Doğuş Grubu
için önemli bir şey. Bu güven ortamında Türkiye'ye nasıl bakıldığının bir göstergesi. Bu ortaklık bizim için onurdur.
Amacımız Türkiye'nin markası olan Garanti'yi dünya ligine çıkarmak."
Türkiye'nin güçlü bir bürokrasisi olduğunu ve Ortadoğu ve Avrupa'ya köprü konumunda bulunduğunu söyleyen Şahenk, "Türkiye artık ileriye bakma eğilimindedir" dedi. Şahenk ortaklıkla ilgili düşüncesini şöyle dile getirdi:
'Yönetim aynı kalacak'
"Türk şirketi alma arzusuyla gelen kurumların artacağına inanıyorum. Yönetim aynı kalacak. Zaten GE'nin bu kadar yatırımı yapmasının nedeni yönetimin başarısıdır. GE ile çok iyi yerlere koşmaya devam edeceğiz"
Doğuş Grubu'nun finans sektörünü ana sektör olarak gördüğünü ve burada büyümek istediğini söyleyen Şahenk, "Büyüme stratejimize paralel, bizle güç birliği yapabilecek, dünyada bilinen çok önemli finansal güce sahip bir kurumla bunu yapmak" diyerek hedefini açıkladı.
GECF ile aynı büyüme stratejisine sahip olduklarını aktaran Şahenk, bazı ülkelerde de işbirliği yapacaklarını açıkladı. GECF'nin Türkiye'ye gelmesinin nasıl bir etki yaratacağının sorulması üzerine Şahenk şöyle konuştu: "Bu tip kurumların gelmesi güven göstergesidir. Başka kurumların Türkiye'ye olan ilgisini artırır. Şimdi GE gibi bir kurum geldiğine göre onların rekabette olduğu kurumlarda Türkiye'ye daha iştahlı bakacak."
'Fiyatıyla kalitesini gösterdi'
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de fiyatın sorulması üzerine,
"Garanti Bankası fiyatıyla da ne kadar kaliteli olduğunu gösterdi" dedi. Özen, "Garanti Bankası, bundan sonra çıtayı daha da yükseltip dünya standardında, dünya kalitesinde hizmetler sunmaya devam edecek" diye konuştu. Özen şöyle konuştu:
"Mortgage piyasası çok büyüyecek. Burada GE'nin ekspertizliğinden yararlanacağımız açık. Bu konuda öne geçeceğimize inanıyorum.Tüketici kredilerinde olsun, leasing konularında olsun, ticari finansmanda olsun, birtakım proje finansmanlarında olsun GE'nin ekspertizinden yararlanacağız. Mevcut sağlam altyapımızın üzerine bu değerleri de koyacağız. GE'nin muazzam bir global deneyimi var. Garanti'nin kârlı büyümesi artarak devam edecek."
Alexander: Türkiye'ye güveniyoruz
GE Capital Avrupa Başkanı Charles Alexander ise, Türkiye'nin büyümesine güvendiklerini söyledi. Alexander neden finans sektörünü seçtiklerinin sorulması üzerine, "Finansal hizmetler sektörünü seçtik. GSMH'nin artacağına inanıyoruz. Doğuş Grubu'yla uzun vadeli ortaklık kurmaktan memnuniyet duyuyoruz ve iyi bir fiyattan aldığımızı düşünüyoruz" yanıtını verdi. Garanti'nin yönetimi, şubeleri ve çalışanlarıyla çok güçlü bir ekibe sahip olduğunu ifade etti.
Alexander, "Garanti Bankası'nın ekibi son 5 yılda Avrupa'da gördüğüm en güçlü ekip. Doğuş ile uzun vadeli büyüme ve ortaklık istiyoruz" dedi.
GECF'nin Avrupa Başkanı Dan O'Connor ise, "Bu yatırım, Avrupa'nın önemli bir pazarında stratejik olarak büyümemiz için mükemmel bir fırsat. Doğuş ve Garanti'nin öncü konumu, bilgi birikimi ve deneyimli yönetici kadrosu GE'nin global tecrübesiyle birleştiğinde, kısa bir süre içinde Türk finans sektörünün itici gücünü oluşturacak. Garanti'nin kaliteli insan kaynağı, üstün teknolojik altyapısı ve geniş dağıtım ağı, büyüme için güçlü bir platform sunuyor" diye konuştu.
Çok hissesi olanın çok söz hakkı olmayacak
Anlaşmanın en önemli maddelerinden biri Garanti Bankası'nın 'eşit ortaklık prensipleri' çerçevesinde yönetilmesi konusunda varılan mutabakat. Bu madde GE Consumer Finance'in bu anlaşmanın ardından Garanti Bankası'nda İMKB'den yapacağı hisse alımlarıyla büyük ortak haline gelse bile bankanın eşit şartlarda yönetileceği anlamına geliyor.
Doğuş Holding'den yapılan açıklamada, hisse devrini müteakip, Halka Açık Anonim Ortaklıklar Genel Kurullarında Vekâleten Oy Kullanılmasına ve Çağrı Yoluyla Vekâlet veya Hisse Senedi Toplanmasına İlişkin Esaslar Tebliği uyarınca, alıcının (GECF), bankanın diğer hissedarlarına hisselerini almak üzere çağrıda bulunacağı bildirildi.
Elindeki hisseyi GECF'ye satacak olan küçük hissedarlara da Doğuş Holding'e ödenecek rakam verilecek. Çağrı sonucu çok sayıda yatırımcı elindeki hisseyi satıp Amerikalı finans devini hâkim ortak haline getirmesi durumunda bile yönetimde bir değişiklik olmayacak. Garanti Bankası hisselerinin yüzde 25,5'inin satışını son yılların bu alanda Türkiye'de yapılan en önemli operasyon haline getiren düzenlemelerden birisi de bu. Ferit Şahenk hem 1.8 milyar doları kasasına koyuyor, hem de Garanti Bankası'nı ileride azınlık ortak haline gelse bile yönetmeye devam ediyor.