1.85 milyar dolarlık fren

Yabancı yatırımcıların hafta başından bu yana belirgin biçimde Türkiye'de döviz satıp bono alımı Merkez Bankası'na yılın üçüncü alım müdahalesini yaptırdı.

İSTANBUL - Yabancı yatırımcıların hafta başından bu yana belirgin biçimde Türkiye'de döviz satıp bono alımı Merkez Bankası'na yılın üçüncü alım müdahalesini yaptırdı. Son bir haftadır doların uluslararası piyasalarda avro karşısında hızla değer kazanmasına karşın iç piyasada dün hariç son bir haftada 1 milyar doları aştığı tahmin edilen yabancı satışları yüzünden hızla gerilemesi müdahale zeminini kuvvetlendirdi.
Dün sabah artarak süren satışların etkisiyle doların 1.3375 YTL'ye kadar gerilemesi üzerine Merkez Bankası saat 17.30'a kadar art arda alım yönünde müdahalede bulundu. Bankacılara göre Merkez Bankası dün 1 milyar 850 milyon dolar civarında alım yaptı.
Bono faizi yüzde 15.5
Merkez Bankası'nın yoğun müdahalesi sonucunda dolar günü 0.8 YKr yükselişle 1.3600 YTL, avro ise 1.3 YKr artışla 1.6710 YTL'den tamamladı. Dün yabancıların döviz satıp bono alımları yüzünden 24 Ocak 2007 vadeli gösterge tahvilin faizi günü 0.5 puan düşüşle yüzde 15.58'den kapattı.
Merkez Bankası'nın dün yoğun müdahalesine karşın gün boyunca yerli ve yabancı yatırımcılardan satış geldiğine dikkat çeken bankacılar, bu müdahalenin yüksek fiyattan döviz satışı için fırsat olarak değerlendirildiğini söyledi.
Faizde indirim 0.75 mi?
Bankanın art arda dövize alım yönünde müdahalede bulunmadığına dikkat çeken bir bankacı bu yüzden önümüzdeki hafta müdahale beklemediklerini vurguladı.
Fransa'daki referandum tedirginliği ve Almanya'daki erken seçim şoku yüzünden Türkiye'deki portföylerini küçülten yabancıların AB ile müzakerelerin 3 Ekim tarihinde başlayacağının açıklanmasıyla yeniden alıma geçtiği gözlendi. Bu arada uluslararası piyasalarda gelişmekte olan piyasalara olan yönelimin artmasının yanı sıra mayıs ayı enflasyonunun ardından 8 Haziran'da yapılacak Para Kurulu toplantısından 0.75'lik yeni bir faiz indiriminin çıkabilececeğine ilişkin beklentilerde yerli ve yabancı yatırımcıların Türk bonolarına olan iştahını artırdı.
'Dövizde satış sürebilir'
Hafta başından bu yana önce yabancıların döviz satıp bono aldığını söyleyen bir bankacı, ardından yerli yatırımcıların da katılımıyla faizde sert bir düşüş yaşandığını söyledi. Dün de bu eğilimin devam ettiğine dikkat çeken aynı yetkili, "Bu beklenti ile artan talebe bağlı olarak bono faizleri yüzde 15.5'e kadar indi" dedi. Merkez Bankası'nın müdahalesi yüzünden kurlardaki düşüşün bir süre hız kesebileceğini söyleyen bir bankacı ise, "Ancak Türkiye'ye olan ilgi devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle kurlardaki kademeli düşüş sürebilir" yorumu yaptı.
Merkez'den üçüncü müdahale
Merkez Bankası, aşırı oynaklığı engellemek amacıyla dün sabah saatlerinden itibaren döviz piyasasına alım yönünde doğrudan müdahale etti.
Bu yılın üçüncü alım yönünde müdahalesini gerçekleştiren Merkez Bankası söz konusu müdahalenin hemen ardından yaptığı yazılı açıklamada, kurlarda her iki yönde oluşabilecek aşırı oynaklık durumunda doğrudan müdahale edilebileceğinin kamuoyuna açıklandığı hatırlatılarak şöyle denildi: "Son günlerde, ülkemiz ekonomisine ilişkin olumlu beklentilerin artarak devam etmesine bağlı olarak gözlenen döviz satışları sonucu, döviz piyasasında tekrar aşırı oynaklık gözlenmekte olup, YTL özellikle ABD Doları karşısındaki değerinin oynaklığı, aynı dönemde ABD Doları'nın uluslararası piyasalarda kazandığı değer dikkate alındığında daha da belirgin hale gelmiştir. Bu çerçevede, söz konusu aşırı oynaklığı engellemek üzere, bugün Merkez Bankası'nca döviz piyasasına alım yönünde doğrudan müdahale edilmiştir."
Merkez Bankası, kurlarda yaşanan aşırı oynaklık üzerine bu yıl daha önce 27 Ocak'ta ve 9 Mart'ta olmak üzere iki doğrudan alım müdahalesi yapmıştı ve iki müdahalede aldığı tutarın toplam 3.5-4 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyordu.
En düşük faize rekor teklif
Hazine'nin önceki gün başlattığı ve 1.25 milyar dolarlık satış yaptığı 15 yıllık tahvil ihracına üç saat gibi kısa sürede 250 yatırımcıdan ihraç tutarının altı katı olan yaklaşık 7.5 milyar dolarlık talep geldiği açıklandı.
Hazine'den yapılan açıklamada, önceki gün gerçekleştirilen yılın üçüncü tahvil ihracında toplam satış miktarının 1.25 milyar dolar ve tahvilin kupon oranının yüzde 7 olduğu duyuruldu.
Hazine açıklamasında, tahvile ilişkin tutarın 7 Haziran günü hesaplara gireceği de belirtildi. Satış fiyatı 98.006 olan dolar cinsi tahvilin yatırımcıya getirisi yüzde 7.22 oldu.
Açıklamada, "Tahvile çok kısa bir süre içinde (3 saat) 250 yatırımcıdan planlanan ihraç tutarının 6 katından fazla talep gelmiştir. Yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği tahvilimizin yüzde 35'i ABD, yüzde 35'i Avrupa, yüzde 25'si Türkiye ve yüzde 5'i ise Asya'daki yatırımcılara satılmıştır" denildi.
Kupon oranının bugüne kadar ihraç edilen global dolar cinsi tahvillerin arasında en düşük kupon oranına tekabül ettiği ve tahvilin anapara ödemesinin ise 5 Haziran 2020 tarihinde yapılacağı belirtildi. Hazine bu yıl yaptığı üç ihale ile toplam yaklaşık 4.5 milyar dolar kaynak sağlandı.