1 katrilyonluk kaçak

Akaryakıt kaçakçılığından bir yılda 2 katrilyon lira vergi kaybı olan Türkiye'nin, sigara kaçakçılığından da 1 katrilyon kaybı olduğu ifade edildi.

ANKARA - Akaryakıt kaçakçılığından bir yılda 2 katrilyon lira vergi kaybı olan Türkiye'nin, sigara kaçakçılığından da 1 katrilyon kaybı olduğu ifade edildi.
TBMM Akaryakıt Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Vahit Kiler, Türkiye'nin sigara kaçakçılığından yıllık 1 katrilyon lira (1 milyar YTL) vergi kaybı olduğunu açıkladı. Yurtdışında kalitesiz tütünden üretilen Tekel markalı sigaraların Habur Sınır Kapısı'ndan ülkeye sokulduğunu belirten Kiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu konuda araştırma komisyonu kurulması için önerge hazırladığını kaydetti.
Akaryakıt Kaçakçılığı Komisyonu Başkanı ve AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, konuyla ilgili bilgi verirken, yaptıkları çalışmalar sırasında akaryakıt kaçakçılığının yanı sıra sigara kaçakçılığının da önemli boyutta olduğunu tespit ettiklerini vurguladı.
Kiler, devletin sigara kaçakçılığından dolayı yılda 1 katrilyon liranın üzerinde vergi kaybı olduğunu, ancak daha da kötüsü Tekel markasıyla yurtdışında sigara üretilip ülkeye sokulduğunu açıkladı. 1999-2004 Nisan tarihleri arasında 12 milyon paket sahte sigara yakalandığını anlatan milletvekili Kiler, "Yurtdışında üretilen Tekel 2000, Maltepe, Samsun gibi sigaralar piyasadaki en kalitesiz tütünden yapılıyor. Bu sigaraların içine neredeyse çerçöp dolduruluyor. Sonra bunlar ülkeye sokuluyor. Bu işin içinde değişik oyuncular bulunuyor. Büyük şebeke işi. Amaç, Tekel'in pazar payını düşürmek" dedi.
Sayı azaldı, hacim arttı
Tekel bandrollü sahte sigaraların Habur Sınır Kapısı'ndan yurda sokulduğunu dile getiren Vahit Kiler, yıllar içinde sigara kaçakçılığına bulaşan ve yakalanan kişilerin sayısında azalma olsa da, kaçakçılığın hacminde değişiklik olmadığına ve yıllar geçtikçe arttığına da dikkat çekti. TBMM Akaryakıt Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Vahit Kiler, konuyla ilgili hazırladıkları Meclis araştırma önergesini bu hafta TBMM Başkanlığı'na vereceklerini de sözlerine ekledi.