1 katrilyonluk yeni paket pazartesi Bakanlar Kurulu'nda

1 katrilyonluk yeni paket pazartesi Bakanlar Kurulu'nda
1 katrilyonluk yeni paket pazartesi Bakanlar Kurulu'nda

Başbakan Erdoğan, tüketici çekinin fayda sağlamayacağını savundu. . FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA

Başbakan yeni paketin müjdesini verdi: 'Kredi garanti fonuyla alakalı değerlendirme yaptık. 1 katrilyonluk paket açıklıyoruz. Sivil toplum katkısıyla rakam daha da artar'

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kredi garanti fonuyla ilgili paketin pazartesi günü toplanacak Bakanlar Kurulu toplantısında hükümetin gündemine geleceğini söyledi. Ayrıntılarl ilgili bilgi vermeyen Erdoğan, paketin büyüklüğünün 1 katrilyon olduğunu söylerken, sivil toplumdan da destek beklediklerini belirtti. NTV’nin dün canlı yayınına katılan Erdoğan şu mesajları verdi: 

YENİ PAKET:?53 maddelik bir paketler dizisi oldu. En son kredi garanti fonuyla alakalı olarak açıklamamız söz konusu. Arkadaşlarımızla bunun değerlendirmesini yaptık. Burada yaklaşık 1 katrilyonluk bir paketi açıklıyoruz. Öyle zannediyorum ki bununla birlikte sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla bu rakam daha da artabilir. Burada özellikle kredi garanti fonunun attığı bu adımın temenni ediyoruz ki takip etsin. Onlar da bu konuda bir açılım sergilesinler. Böylece Hazinemiz fona belirli bir büyüklükteki bu kaynakla adeta kan pompalıyor. Bunun tabi adil dağılımı ile birlikte inşallah sektör bir canlanma ve hareketlenmeyi de kazanmış olur. Arkadaşlarımız bunun esaslarını Bakanlar Kurulu’na getirecekler. Büyük ihtimalle pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na gelir. Öğleden sonra Bakanlar Kurulu’nu fevkalede bir hal olmazsa toplamayı düşünüyorum. Baştan beri bir şey söylüyorum; biz bu krizi en az olumsuz etkiyle atlatacak olan bir ülkeyiz. Şu ana kadar gelişmeler de zaten bunu gösteriyor. 

ÖTV İNDİRİMİ UZAYABİLİR: Şimdi otomotiv sektöründe bir canlanma oldu. Yan sanayide de etkilerini göreceğiz. Üç aylık süreden sonra durumu değerlendirebiliriz. Eğer uzaması gerekiyorsa bunu yapacağız. Ama birileri ‘üç ayı bekleyelim ondan sonra bu uzar derse’ orda yanılgıya da düşebilir. 

NİSANDA ÖNEMLİ GELİŞMELER OLABİLİR: IMF ile ilgili üzerinde durduğumuz konuları aştık. Şu anda görüşmesi süren konular ilk gönderdikleri maddelerdi onlarla ilgili de mutabakatımız aşağı yukarı var gibi. G20 zirvesi sonrasında daveti yapabiliriz. Eylül ayında IMF toplantısı sonrasında G20 zirvesinin Türkiye’de yapılması için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu süreç IMF ile ilişkilerimizin daha da gelişecektir. Özellikle nisan ayı içinde önemli gelişmeler olabilir.

TÜKETİCİ ÇEKİ: Çalışanlara tüketici çeki verilmesinin istenen faydayı sağlayacağı kanatinde değilim. Ancak fakir fukaraya yönelik destek vermeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız destekle o kesimin ayakta kalmasını sağlıyoruz. Bununla birlikte fakir ailelerin çocuklarını okutabilmesi için desteklerimizi de sürdüreceğiz. (Radikal)

Kabine değişikliği sinyali
Başbakan?Erdoğan programda seçimler ve hükümetle ilgili de şu mesajları verdi:
SEÇİMLERDE BAŞARI KRİTERLERİ: Benim iki kıstasım var; bunun bir tanesi yerelle alakalı. Yani yüzde 42’nin üzerinde. İkinci kriterim var; o da il genel meclisi bazında da hedefimiz istakrarı koruyacak bir yüzdeyi yakalamak için de burada yüzde 47’yi yakalayacak oy oranını bulmak. Hedef bu. İki çıta. (Belediye başkanlığı kazanılan kentlerde) Sayısal olarak bir düşüş olursa demekki illerde başarısız olduk. Halkımız da bize, ‘Kusura bakma kardeşim başarısız oldun. Onun için ben de sizlere yeni dönemde oyumu vermedim..’ 
DEĞİŞİKLİK DOĞAL: (Seçimden sonra kabinede revizyon varmı sorusu üzerine) Kabine biliyorsunuz her zaman bu tür değişikliklere açıktır. Seçimlerden sonrası daha doğaldır. (Bekleyelim mi?) Olabilir.
Değerlendirmeler yapılır. Bu değerlendirmelere göre de elbette eksiklerimiz var hatalarımız var. Belki yeni kan değişimi gerekebilir. Yani bunlar olur olmayacak şeyler değil. (Değişiklik büyük mü olur küçük mü olur? ) O kadarını da bana bırakın.