1 Mayıs Türk-İş'i böldü

1 Mayıs Türk-İş'i böldü
1 Mayıs Türk-İş'i böldü
1 Mayıs'ın 3 ilde 5 alanda kutlanması sadece emek örgütlerini değil Türk-İş'i de karıştırdı. Türk-İş'e bağlı 10 sendika Taksim'e çıkacak.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Dört büyük işçi konfederasyonu 1 Mayıs’ı beş farklı alanda kutlayacak. Ancak bu ayrışma sadece konfederasyonları değil Türkiye ’nin en büyük işçi konfederasyonu Türk- İş ’i böldü. Türk-İş, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş ile İzmir’de Bornova Meydanı’nda merkezi kutlama kararı aldı. 33 sendikanın ve 2.2 milyon işçinin örgütlü olduğu Türk-İş’in 10 sendikası ise bu karara kazan kaldırdı ve Taksim’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile kutlamaya katılacaklarını açıkladı. Bu on sendika ise Aralık 2011’de Türk-İş Genel Kurulu’nda Sendikal Güçbirliği adıyla Başkan Mustafa Kumlu’ya karşı liste çıkaranlardan başkası değil. Sendikal Güçbirliği’nde yer alan Hava-İş’in Genel Başkanı Atilay Ayçin bırakın İstanbul, İzmir ve Ankara ’yı 81 ilde kesinlikle Türk-İş’in kutlamalarına katılmayacaklarını söyledi.
Geçen yıl tüm konfederasyonların çağrısıyla onbinlerce işçi Taksim Meydanı’nda bir araya gelmiş ve 1 Mayıs’ı birlik içinde kutlamışlardı. Ancak bu yıl ne olduysa olanlar oldu ve ilk toplantıda emek örgütleri ayrıştı. Her şey Kamu-Sen’in ilk toplantıda Kürt kelimesinin 1 Mayıs ortak bildirisinden çıkarılmasını istemesiyle başladı. Buna KESK başta olmak üzere DİSK, TMMOB ve TTB karşı çıktı. Çabalar sonuçsuz kaldı, siyasi söylemlerin bildiriye girmesini istemeyen Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş; DİSK, KESK, TMMOB ve TTB dörtlüsüyle ayrı düştü. Bunun üzerine 4 örgüt İstanbul’da Taksim, Ankara’da Sıhhiye, İzmir’de ise Gündoğan Meydanı’nda 1 Mayıs’ı ortak kutlama kararı aldı. İzmir’de Türk-İş, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş Bornova Meydanı’nda, Hak-İş ile Memur-Sen ise Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda kutlama yapacak.
Her şey burada bitmedi.Bir sorun da Türk-İş’in kendi içinde çıktı. Muhalifler İstanbul’da Taksim Meydanı’nda DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile birlikte kutlama yapacaklarını açıkladı. Ayrıca 81 ilde Türk-İş’in organize ettiği hiçbir 1 Mayıs kutlamasına da katılmayacaklarını duyurdular. Bu durum Türk-İş’te bir bölünmenin de ilk habercisi. Sendikal Güçbirliği Türk-İş yönetimi ile siyasi anlayışta ve örgütlenme konusunda ayrı düşündüklerini belirtiyor. Bu 10 sendikanın görüşleri ve özellikle Kürt meseleri Türk-İş’in en büyük sendikaları arasında yer alan Türk Metal ve Yol-İş’in tepkisini çekiyor. Türk-İş’in kendi içinde tartışmalar nedeniyle oldukça zor günler geçirdiği ileri sürülürken bu 10 sendikanın Türk-İş’ten ayrılmasının ise sürpriz olmayacağı iddia ediliyor.

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin
Türk-İş’ten siyaseten ayrıyız
1 Mayıs bildirgesindeki tartışma sadece Kürt meselesinden çıkmadı. Ayrılan konfederasyonlar siyasi iktidara eleştiride bulunulmamasını istedi. Tüm bu örgütlenmenin önündeki zorlukları getiren hükümet iken biz nasıl siyasi mesaj vermeyelim. Kürt sorununu, çalışma yaşamının esnekleştirilmesini, eğitim ve sağlık reformlarını eleştirmeyeceksek 1 Mayıs’ın anlamı ne? Bu tür temel konulara değinmemek 1 Mayıs’ın aslını inkâr etmektir. Devlet konfederasyonlara görev verdi, 1 Mayıs’ı resmi bir devlet törenine dönüştürmek istiyorlar. Kelimeler, cümlelerden yola çıkarak ayrışıp Taksim Meydanı’nda değil de başka ilde kutlamaları da devletin kendilerine verdiği görevi üstlenmektir. Biz Taksim’de olacağız ve taleplerimizi ileteceğiz.

Öz Gıda-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Paçal
Hepimiz kaybedeceğiz
İstanbul’da Taksim’de yapılacak 1 Mayıs için oldukça kaygılıyım. Tüm sol partiler de orada olacak ve hükümet aleyhine gösterilere dönüşecek. Gergin bir hava var henüz izin de çıkmadı. Belli siyasi ideolojiye sahip konfederasyonların ayrı ayrı alanlarda 1 Mayıs’ı kutluyor olmasından rahatsızım. Bu durumdan sendikal hareket güç kaybederek çıkacak hepimiz kaybedeceğiz. Konfederasyon yönetimleri tutum alıyor. Aslında farklılıklarımızla birlikte bir arada olabilsek bu çok kıymetli ve önemli olacaktı. Şayet İstanbul’da olaylar yaşanırsa 2011 1 Mayıs’ında yakalanan hava dağılacak. Herkesi sağduyuyla davranmaya çağırıyorum. Birlikte kutlama yapılabilse çok daha iyi olurdu.

bigPara.com