1 Mayıs Türk-İş'i böldü

1 Mayıs Türk-İş'i böldü
1 Mayıs Türk-İş'i böldü
1 Mayıs'ın 3 ilde 5 alanda kutlanması sadece emek örgütlerini değil Türk-İş'i de karıştırdı. Türk-İş'e bağlı 10 sendika Taksim'e çıkacak.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Dört büyük işçi konfederasyonu 1 Mayıs’ı beş farklı alanda kutlayacak. Ancak bu ayrışma sadece konfederasyonları değil Türkiye ’nin en büyük işçi konfederasyonu Türk- İş ’i böldü. Türk-İş, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş ile İzmir’de Bornova Meydanı’nda merkezi kutlama kararı aldı. 33 sendikanın ve 2.2 milyon işçinin örgütlü olduğu Türk-İş’in 10 sendikası ise bu karara kazan kaldırdı ve Taksim’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile kutlamaya katılacaklarını açıkladı. Bu on sendika ise Aralık 2011’de Türk-İş Genel Kurulu’nda Sendikal Güçbirliği adıyla Başkan Mustafa Kumlu’ya karşı liste çıkaranlardan başkası değil. Sendikal Güçbirliği’nde yer alan Hava-İş’in Genel Başkanı Atilay Ayçin bırakın İstanbul, İzmir ve Ankara ’yı 81 ilde kesinlikle Türk-İş’in kutlamalarına katılmayacaklarını söyledi.
Geçen yıl tüm konfederasyonların çağrısıyla onbinlerce işçi Taksim Meydanı’nda bir araya gelmiş ve 1 Mayıs’ı birlik içinde kutlamışlardı. Ancak bu yıl ne olduysa olanlar oldu ve ilk toplantıda emek örgütleri ayrıştı. Her şey Kamu-Sen’in ilk toplantıda Kürt kelimesinin 1 Mayıs ortak bildirisinden çıkarılmasını istemesiyle başladı. Buna KESK başta olmak üzere DİSK, TMMOB ve TTB karşı çıktı. Çabalar sonuçsuz kaldı, siyasi söylemlerin bildiriye girmesini istemeyen Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş; DİSK, KESK, TMMOB ve TTB dörtlüsüyle ayrı düştü. Bunun üzerine 4 örgüt İstanbul’da Taksim, Ankara’da Sıhhiye, İzmir’de ise Gündoğan Meydanı’nda 1 Mayıs’ı ortak kutlama kararı aldı. İzmir’de Türk-İş, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş Bornova Meydanı’nda, Hak-İş ile Memur-Sen ise Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda kutlama yapacak.
Her şey burada bitmedi.Bir sorun da Türk-İş’in kendi içinde çıktı. Muhalifler İstanbul’da Taksim Meydanı’nda DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile birlikte kutlama yapacaklarını açıkladı. Ayrıca 81 ilde Türk-İş’in organize ettiği hiçbir 1 Mayıs kutlamasına da katılmayacaklarını duyurdular. Bu durum Türk-İş’te bir bölünmenin de ilk habercisi. Sendikal Güçbirliği Türk-İş yönetimi ile siyasi anlayışta ve örgütlenme konusunda ayrı düşündüklerini belirtiyor. Bu 10 sendikanın görüşleri ve özellikle Kürt meseleri Türk-İş’in en büyük sendikaları arasında yer alan Türk Metal ve Yol-İş’in tepkisini çekiyor. Türk-İş’in kendi içinde tartışmalar nedeniyle oldukça zor günler geçirdiği ileri sürülürken bu 10 sendikanın Türk-İş’ten ayrılmasının ise sürpriz olmayacağı iddia ediliyor.

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin
Türk-İş’ten siyaseten ayrıyız
1 Mayıs bildirgesindeki tartışma sadece Kürt meselesinden çıkmadı. Ayrılan konfederasyonlar siyasi iktidara eleştiride bulunulmamasını istedi. Tüm bu örgütlenmenin önündeki zorlukları getiren hükümet iken biz nasıl siyasi mesaj vermeyelim. Kürt sorununu, çalışma yaşamının esnekleştirilmesini, eğitim ve sağlık reformlarını eleştirmeyeceksek 1 Mayıs’ın anlamı ne? Bu tür temel konulara değinmemek 1 Mayıs’ın aslını inkâr etmektir. Devlet konfederasyonlara görev verdi, 1 Mayıs’ı resmi bir devlet törenine dönüştürmek istiyorlar. Kelimeler, cümlelerden yola çıkarak ayrışıp Taksim Meydanı’nda değil de başka ilde kutlamaları da devletin kendilerine verdiği görevi üstlenmektir. Biz Taksim’de olacağız ve taleplerimizi ileteceğiz.

Öz Gıda-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Paçal
Hepimiz kaybedeceğiz
İstanbul’da Taksim’de yapılacak 1 Mayıs için oldukça kaygılıyım. Tüm sol partiler de orada olacak ve hükümet aleyhine gösterilere dönüşecek. Gergin bir hava var henüz izin de çıkmadı. Belli siyasi ideolojiye sahip konfederasyonların ayrı ayrı alanlarda 1 Mayıs’ı kutluyor olmasından rahatsızım. Bu durumdan sendikal hareket güç kaybederek çıkacak hepimiz kaybedeceğiz. Konfederasyon yönetimleri tutum alıyor. Aslında farklılıklarımızla birlikte bir arada olabilsek bu çok kıymetli ve önemli olacaktı. Şayet İstanbul’da olaylar yaşanırsa 2011 1 Mayıs’ında yakalanan hava dağılacak. Herkesi sağduyuyla davranmaya çağırıyorum. Birlikte kutlama yapılabilse çok daha iyi olurdu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108560010856008

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP-is - Kurmanbek Allahverdiyev

  Diger sendikalarla beraber kutlama yapmak istemeyen bu Türk-Is aslinda AKP-Is oluyor. Calisan icin degil isveren ve sermaye icin sendika. Bence Türk-Is, Hak-Is ve Memur-Sen Turkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonu (TISK) ile birlesmelidir. Onlara yakisan bu.

  1 Mayis - futbol

  Adamlar hakil beyler 1 mayis isci bayrami degilki bahar bayrami...gidersin kirlara yakarsin mangalini mis gibi...iyi güzelde senin gibi adamlarin sendikada ne isleri var?Pardon tabi var,isverenin düsüncelerini savunup iscilerin demokratik ve ekonomik haklarini savunmalarini sabote etmek senin birinci vazifen...kürtü karistirma,siyaset yapma yaparsanda hükümeti elestirme sakin...basina olmadik isler gelebilir..Size sari sendika demeye dilim varmiyor siz olsaniz olsaniz KARA sendika olursunuz.sendikalarin yüz karalari.

  sistemin sendikası ile emekçinin sendikası ve 1 mayıs.. - dersimera

  türk-iş hak-iş,kamu-sen,memur-sen bu sendikalar örgütlü oldukları memur ve işçilerin haklarıyla uzaktan yakından alakası olmayan,dvelet ve iktidar politikalarıyla paralel politika yapan sendikalardır..hak-iş in eski başkanı şimdinin akp milletvekilidir.geçmiş yıllardaki taksim 1 mayıs alanı direnişlerinde sol,sosyalist örgütlerin 1 mayıs mitinglerine katılmalarını istemiyorlardı.işçinin değil,gücün ve rantın sendikalarıdır.kamu sen ve memur senin ise milliyetçi-faşizan bir sendika olduklarını hepimiz biliyoruz.türk-iş ise geçmiş yıllarda zaman zaman sağlam duruş sergileyip işçinin yanında görnüse de kitlesel eylemlerde türk-iş in içeirisnde çözülmüş ve pasif bir duruş sergileyen önemli bir kadro mevcut.militan ve hak alıcı tavırlardan uzak ve devlet baskısından çekinen uzlaşmacı bir tavrı herzaman mevcuttur türk-işin.taksimin kazanılması süreclerinde kadıköyde ırkçı sendikalarla miting düzenleyerek DİSK,KESK,TMOBB,TTB nin gösterdikleri iradeyi gösterememişlerdir..şimdi türk-işin içeirisnde başlayan bu bölünme sürpriz olmamalıdır.çünkü bu sendikaların hepsi sola karşılar,kürde karşılar,memurun hakkını almasaına karşılar,işçinin haklarına karşılar..o halde bu sendikaların geriye tek bir amacı kalıyor.oda sendikal hareketi devletin istek ve arzusu dahilinde ortadan kaldırmaktır...

  1 Mayıs - surrealist_tr

  Bir mayıs tüm işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günüdür.İşçilerin taleplerinin haykırılacağı gündür.İşçilerin ve ezilen tüm kesimlerin hakları için mücadele günüdür.tüm burjuva ideolojilerinden arınma günüdür.Siyasi düşüncesi ne olursa olsun tüm işçilerin bir araya gelip,onları ezen, sömüren,birbirine düşman eden kapitalizme karşı birlikte hareket etme günüdür.Tüm sendikalı işçilerin,bu günün birlikte kutlanması için sendikalarına baskı yapması gerekmektedir.Sendikasız işçilerde örgütlenmek için mücadele etsinler.Tüm işçiler 1 masıyta alanlara.

  mustafa paçal kimi göreve çağırıyor? - redensart

  yaptığı bu tuhaf açıklamayla taksimdeki 1 mayıs kutlamalarına saldırıyı teşvik ediyoır etmesine de, acaba kimi göreve çağırıyor? 1 mayıs 77 katliamını yapan derin devleti mi y6oksa kanlı pazarı yapanları mı? gerçi hepsi aynı çuvalın içindeydiler ve hala da içindeler.

  OHA YA - tahhaterani

  Yok daha neler Türk-İş e kalsa 1 Mayıs kutlamaz ayrılsınlar yoksa onlar da iktidardan yada olduklarını beyan etsinler.

  Ne Var Bunda? - 850ahmet

  Türkiye'de azımsanmayacak bir kesim 28 Şubat askeri darbesinin gönüllü avukatlığın yapan DİSK-Türk-İş TİSK(Türkiye İşverenleri Sendikası)ve KESK gibi kuruluşların geçmişi ile hesaplaşmadan onların hiç bir demokratik söylemlerine itibar etmeyecektir.Bir kuruluş askeri cunta hareketlerini iyi cuntacılar ve kötü cuntacılar diye ikiye ayırıyorsa,diktatörlerin yargılanmasını sağlayacak referandumda hayır diyiyorsa 1 Mayıs'ı nerede kutlarsa kutlasınlar inandırıcı olamazlar.28 Şubat'cılarla ilgili bu kuruluşların görüşü nedir acaba.Onlarda intikam duygusu ile hareket ediliyor diye mi düşünüyorlar.