'1 milyar 685 milyon dolar bozdurduk'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, 25 Mayıs'tan bu yana piyasada 1 milyar 685 milyon dolar ile 10 milyon avro bozdurduklarını söyledi.

İSTANBUL- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, 25 Mayıs'tan bu yana piyasada 1 milyar 685 milyon dolar ile 10 milyon avro bozdurduklarını söyledi. Ertürk, yönetim ve denetimlerine aldıkları şirketlerin çeşitli kamu kurumlarına olan borçlarını ödemek için YTL'ye döndüklerini belirterek şunları söyledi:
"Telsim başta olmak üzere devrettiğimiz ya da halen bünyemizde olan şirketlerin çeşitli kamu kurumlarına borçlarını ödeyecek YTL biriktirdik. Bunlar arasında en büyük payı Telsim'in Telekomünikasyon Kurumu'na ve Maliye'ye olan borçları oluşturuyor. Şirketlerin devlete başka borçları da var."
TMSF'nin 25, 30 ve 31 Mayıs ile 1, 2, 5, 6, 7 Haziran günlerinde piyasada 'hayli yüksek fiyat'tan döviz sattığı öğrenildi. Ertürk, İmar Bankası adına Maliye Bakanlığı'na ödemeleri gereken vergi borcunun ise 1.8 milyar dolar olduğunu belirterek "Ancak miktar konusunda mutabakat sağlamak için görüşmelerimiz sürüyor. Bu sürenin de en az 1-1.5 ay olacağını tahmin ediyoruz. Yani satış için acelemiz yok. Uygun piyasa koşullarını bekleyebiliriz" dedi.
Başkan Ertürk, halen ellerinde borçlarını kapatabilmek için bozdurabilecekleri 3 milyar 150 milyon dolar daha bulunduğunu söyledi.