1 milyar dolar istenmeyecek

Türkiye, Irak savaşının ekonomiye etkisinin en aza indirilmesi için verilmesi öngörülen, bugüne kadar kullanılmayan 1 milyar dolarlık ABD hibesine ihtiyaç kalmadığını açıkladı.

ANKARA - Türkiye, Irak savaşının ekonomiye etkilerinin en aza indirilmesi için verilmesi öngörülen ve bugüne kadar kullanılmayan 1 milyar dolarlık ABD hibesine ihtiyaç kalmadığına karar verdi. ABD Kongresi, 'Türkiye'nin, Irak'a bilgisi dışında girmeme şartı koyduğu' hibeyi başka şekilde değerlendirecek. Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andew Vorkink, bir tür sigorta olarak kullanılacak bu hibeye ihtiyaç kalmamasının, ekonominin sağlamlığının göstergesi olduğunu söyledi.
Hazine, dün yazılı açıklamayla unutulmaya yüz tutan 1 milyar dolarlık hibeye ihtiyaç olmadığının ABD'ye iletildiğini duyurdu. Açıklamada, 1 milyar dolarlık hibe anlaşmasının 22 Eylül 2003'te imzalandığı anımsatılarak, o günden bugüne ekonomide sağlanan olumlu gelişmeler sıralandı. Ekonomideki gelişmenin ve Türkiye'ye artan güvenin uluslararası platformda kredi derecelendirme kuruluşlarının 'peş peşe not artışlarıyla teyit edildiği' vurgulanarak, küresel ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin de ülke ekonomisine etkisinin son derece sınırlı kaldığı saptaması yapıldı.
Kongre süreci izlenecek
AB Katılım Önrcesi Ekonomi Programı, IMF ile anahatları üzerinde mutabakata varılan 2005-2007 dönemini kapsayan yeni stand-by'a da atıf yapılan açıklamada, "Bu program kapsamında 2005-2007 döneminde söz konusu finansman anlaşmasından kullanım öngörülmemiştir. Son dönemlerde ABD yetkilileriyle yapılan temaslarda da bu finansman imkânının kullanımına ihtiyaç olmayacağının öngörüldüğü tarafımızca vurgulanmıştır" denildi.
ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi'nde ek bütçeye ilişkin görüşmeler çerçevesinde, Türkiye'ye tahsis edilen kaynağın ülkemizin artık ihtiyacı kalmaması sebebiyle farklı alanlara aktarılması önerisinin gündeme getirildiği belirtilen açıklamada, "Kongre süreci, ABD yönetimi ve tarafımızca izlenecek, sonraki süreç konusunda ABD Hazinesi ile temasta bulunulacaktır" denilerek hibe sürecinin noktalanmadığı sinyali de verildi.
Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Vorkink, ABD hibesiyle ilgili gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Türkiye'nin hibeye ihtiyacı yok. Bu, Türk ekonomisine güven geldiğinin işareti. Çünkü, verilme nedeni, Irak savaşı sonrasında ekonomide yaşanacak olumsuzluklarla ilgiliydi. Buna ihtiyaç olmaması, Türkiye ekonomisinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Bir manada hibe verilmiş olsaydı Türkiye için sigorta biçiminde kullanılacaktı. Bu sigortaya ihtiyaç kalmaması, Türkiye için avantaj." Vorkink, yapısal reform sürecinin hız kazanmaya başladığını, bankacılık ve sosyal güvenlik sistemine ilişkin yasa tasarılarında gelişmeler olduğuna işaret etti.