1 Ocak'tan itibaren 26 haneli banka hesap numaraları geliyor

1 Ocak'tan itibaren 26 haneli banka hesap numaraları geliyor
1 Ocak'tan itibaren 26 haneli banka hesap numaraları geliyor

Yeni IBAN sistemiyle yanlış hesap numarasına havale yapılması gibi işlemlerin önüne geçilecek.

Banka müşterileri, 1 Ocak'tan itibaren, havale, EFT gibi işlemlerini Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) ile gerçekleştirecek

ANKARA - Avrupa Birliği’ne uyum sağlamak için, 1 Ocak’tan itibaren banka hesap numaraları 26 haneli olacak. Banka müşterileri 1 Ocak’tan itibaren, havale, EFT gibi işlemlerini Merkez Bankası ve bankacılık sektörü temsilcileri tarafından uzun bir süredir üzerinde çalışılan Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) ile gerçekleştirecek. 45 ülkenin kullandığı bu yeni hesap numaraları ile kara paranın sorgulanması da kolaylaşacak. 

İnternetten ödemede gerekmiyor
Bu hesap numarası internet bankacılığı üzerinden elektrik, su faturası gibi otomatik ödemelerde gerekli olmayacak. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu, 1 Ocak’tan itibaren havale, EFT gibi bankacılık işlemlerinde zorunlu hale gelecek olan IBAN sistemi hakkında düzenlediği basın toplantısında, bu sistem ile yanlış hesap numarasına havale edilmesi gibi işlemlerin önüne geçileceğini söyledi. Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Başkanı Rifat Günay ise, vatandaşa 26 haneli IBAN numaralarını kimseye söylememeleri uyarısında bulunurken, “Maillerine IBAN numaranızı bize bilgi girin şeklinde bir mesaj gelmesi durumunda yanıt vermesinler. Dolandırıcı olabilir” dedi. 

‘Anneme ‘bankaya git’ diyeceğim’
Toplantıya katılan Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, IBAN uygulamasına yönelik sorular üzerine, annesi ile yaşadığı bir örneği anlattı. Keskin, annesine her ay para gönderdiğini belirterek, “Hakkını bu şekilde ödeyebilir miyim bilmiyorum ama anneme her ay para yollarım. Aralık ayında ödeme yapacağım zaman annemden bankaya gitmesini, bankadan kendisine bir numara verileceğini söyleyeceğim. Gerçi IBAN numarası der miyim, emin değilim. Annemden bankanın vereceği numarayı bana bildirmesini isteyeceğim. Aynı şekilde para transferi yapacak kişilerin de 1 Ocak’tan itibaren karışıklığa neden olmamak için IBAN numaralarını öğrenmeleri gerekecek” dedi.
Ekrem Keskin, çocuğunun okul taksidini de IBAN numarasını bilmediğini beyan ederek yapabileceğini vurgulayarak, “Ancak şubat ve daha sonraki aylar için yapılacak ödemelerde, okuldan IBAN numarasını öğrenmem gerekecek” diye konuştu.

TR kodlu hesap numarası
IBAN’da ilk iki hanede ülke kodu yazılacak. Türkiye için bu kod ‘TR’ olacak. Ülke kodunun ardından iki basamaklı kontrol basamakları gelecek. Bu rakamlar, bankalar tarafından müşteriye ait 16 basamaklı hesap numarasından üretileceği için, IBAN numarasının kendi içinde doğrulanmasını sağlayacak.
Kontrol basamaklarının ardından beş basamaktan oluşan ve Merkez Bankası’nca belirlenen kuruluş kodları gelecek. Kod sağa dayalı yazılacak. Rezerv alanı ise tek basamaklı rakamdan oluşacak. En son olarak da 16 haneden oluşan Hesap numarası gelecek. Bu numaralar büyük harf veya rakamdan oluşacak.

Beş soruda IBAN
* IBAN’ımı nasıl öğrenebilirim?
Müşteriler, IBAN’ı hesaplarının bulunduğu banka şubesinden veya bankaların internet sitelerinden temin edebilirler. 
* IBAN’ımı şimdiden öğrenip kullanabilir miyim?
Evet. Mevcut hesap numaraları yerine IBAN şimdiden kullanılabilir. 
* Banka müşterileri ne yapacak?
Para transferine konu hesabı olan her müşteri IBAN’ını almak için hesabının bulunduğu bankaya başvuracak. IBAN’ını alan müşteri kendisine yapılacak para transferlerinde kullanılmak üzere hesap numarası olarak IBAN’ını göndericiye bildirecek. 
* Kredi kartı ödemelerimi yaparken IBAN kullanmalı mıyım?
Kredi kartı hesaplarına IBAN verilmediğinden, kredi kartı numarasına yapılan transferlerde IBAN kullanılmıyor. 
* Elektronik Fon Transferi (EFT) ile havale yaparken (para gönderirken) IBAN kullanmalı mıyım?
Hesaba (alıcının hesap numarasının bulunduğu durumda) para göndermek istendiğinde alıcının IBAN’ı kullanılmalıdır. 
 (Radikal)