1 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın

1 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
1 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
1 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

1 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para ? Altın fiyatları yorumları burada!

Günlük ve güncel olarak altına ait gram ve çeyrek altın fiyatlarına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Temmuz ayının ilk gününe ait güncel altın fiyatları...

İŞTE AYRINTILAR


ALTIN FİYATLARI 3,5 AYIN ZİRVESİNDE
Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda 1333 dolara kadar yükselerek Mart’ın son haftasından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Doların uluslararası piyasalarda değer kaybetmesi, altın fiyatlarını destekledi. Altının gram fiyatı tekrar 90 lirayı aştı.

Altın Salı günü yüzde 0,5 primle 1333 dolar seviyesini gördü. Haziran ayında altın fiyatları Irak’ta yaşanan kaos ve Ukrayna-Rusya gerginliği ile yüzde 6 yükselerek bu yılın en iyi performansını gösterdi.

GCM MENKUL DEĞERLER

1 ay önce Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi'nin konuşması
ile 1240 desteğinden başlayan yükselişler 1295 seviyesi üzerinde hareketlerini sürdürmesi ile etkisini hissettirmiş, son olarak da 1306 desteği üzerinde kalma çabası nedeniyle de yeni haftanın ilk işlem gününde 1333 seviyesine yaklaşılmıştır. Kısa vadeli olarak yükseliş baskısının devam etmesi gün içi işlemciler için önemli. Ancak orta vadeli olarak kritik bölgeye yaklaşmamız kısa vadeli alıcıların biraz daha dikkatli olmasını sağlayabilir. Uzun bir süredir devam eden kanal içi hareketlerde (kırmızı renkli çizgi) kanalın üst noktası 1355, 200
haftalık üssel (exponential) hareketli ortalama ise (yeşil çizgi) 1376 seviyesinden geçerek orta vadeli satış baskısının devamı için önemli
sinyaller vermektedir. Bu haftanın da kritik verilerle dolu bir hafta olduğunu düşünürsek bundan sonraki aşamada daha fazla dikkatli olmamız gerektiğimizi ön plana çıkartmaktadır.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatını incelediğimizde 1318 destek noktasının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısına devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Böyle bir durumda orta vadeli olarak kritik bir önem taşıyan seviyelerden 1355 bariyerine yaklaşma ihtimali güçlenmektedir. Ancak bu isteğin daha da güçlenebilmesi için 1333 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Eğer Altın fiyatı 1333 direncini geçemezse gün içi tepki satışları ile 1318 desteğine yaklaşmak isteyebilir

ALTIN NEDİR?

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan(ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir.

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

ALTIN VE TARİHÇESİ

Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında M.Ö. 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. Au Latince Aurum kelimesinden gelmektedir.

Peru'da MÖ 2000 yılına ait altın ziynet eşyaları kalıntılarına rastlanmış olup, Amerika kıtasındaki Aztekler ve İnkaların da altına tutkun oldukları bilinmektedir.

Altına önem veren eski medeniyetler arasında; Yunanları, İranlıları, Makedonyalıları, Asurluları, Sümerleri ve Lidyalıları saymak yerinde olur.

MÖ 550 yıllarında Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmış ve altının para olarak basılması ile de ticaret artmıştır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir.

İskit ve Sarmatların (MÖ 1000) milli kahramanları konu alan altın toka yapımında ileri oldukları bilinmektedir. Dördüncü ve dokuzuncu yüzyıl aralarında ise altın kase, vazo işçiliğinde en güzel örnekleri vermişlerdir. Bu eserlerden bir kısmı New York, Morgan kolleksiyonunda teşhir edilmektedir.

Türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlardır. Altın eşyayı sadece süs olarak kullanmışlardır.

Çıkarılan yerler: Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresidir. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkartılır.

ALTIN NASIL BULUNDU?

Altın, dünyanın geniş bir bölümünde düşük konsantrasyonlarda bulunur. Yer küresinin tahminen 0,001 ppm (milyonda bir)ini teşkil eder. Kalaverit (Au2Te4), silvanit (Au2Ag2Te6) ve krennerit (Au8Te6) mineralleri olduğu gibi bakır ve kurşun minerallerinde de eser miktarları bulunabilir. Volkanik kuvarsların içinde, akarsuların kumlu yataklarında toz ve külçe halinde bulunur.

2006 sonu itibari ile tarih boyunca çıkarılan altının 158,000 ton olduğu tahmin edilmektedir. Benzer bir görüş National Geographic dergisinin Ocak 2009 sayısında "Tüm tarih boyunca sadece 161.000 ton altın çıkarıldı, bu miktar iki olimpik havuzu doldurmaya ancak yetiyor." yorumu ile yer bulmuştur. Bahsedilen miktardaki altının hacmi kenarları 20,28 metre uzunlukta olan bir kübe eşittir. Eğer onsu 1000$'dan hesaplanırsa kübün değeri yaklaşık 5,2 trilyon dolar olacaktır.

ALTIN NASIL ELDE EDİLİR?

Altın cevherleri, “metalik altın ihtiva eden cevherler” ve “bileşikleri halinde altın ihtiva eden cevherler” olarak sınıflandırılır.

bigPara.com