1 Temmuz'da elektriğe zam yok

1 Temmuz'da elektriğe zam yok
1 Temmuz'da elektriğe zam yok

Bakan Yıldız, ?Irak?a yeniden su verilecek? dedi.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Temmuz ayında elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Yıldız, elektriğe otomatik fiyatlandırma kapsamında 1 Temmuz’da zam görünmediğini aktararak, “Ancak bunu formül belirleyecek. Biz müdahale edemeyiz” dedi.
Taner Yıldız, Irak Elektrik Bakanı Kerim Vahid Hasan ve beraberindeki heyetle makamında biraraya geldi. Bir saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Yıldız, Irak’la sınır ötesi su bırakılması ile ilgili 400 ile 600 metreküplük bir bant oluşturulması ve aylık 500 metreküp/saniye altına düşmemek üzere anlaşma imzalandığını açıkladı. 

Irak’a Türkiye’den su gidecek
Iraklı Bakan Hasan da kuraklık çeken Irak’a daha önce yapılan anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’nin belirlenen miktarlarda su vereceğini bildirdi. Böylece Türkiye ABD’nin Irak’ı işgali ile sekteye uğrayan su protokolünü tekrar hayata geçirecek. Daha önce Türkiye, Suriye ve Irak ile yaptığı protokol çerçevesinde saniyede 500 metreküp su bırakmayı taahhüt etmişti. (Radikal)