1 Temmuz'da tatil zor gibi

Başbakan Erdoğan'ın 1 Temmuz'da tatil sözü, AKP grubunu telaşa soktu. Çünkü IMF'ye haziran bitmeden çıkacağı söylenen yasalar henüz komisyonlara bile gelmedi. Tatile yetişmek için düzenlemelerin 'temel yasa' olarak yapılması gündemde.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Meclis yine IMF telaşına girdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın haftalar önce milletvekillerine verdiği Meclis'i 1 Temmuz'da tatile sokma sözünü yerine getirmeye çalışan AKP Grubu, diğer yandan da henüz komisyonlarda bile görüşülmeyen, ancak haziran sonuna kadar Meclis'ten geçirileceği konusunda IMF'ye söz verilen yasaları çıkarmaya çalışıyor. AKP Grubu, muhalefetin engelleme olasılığına karşı da, daha önce dondurulan, hacimli yasaların kısa sürede görüşülmesine olanak sağlayan 'temel yasa' formülüyle muhalefeti baypas etme silahını kullanacak.
IMF ile nisanda imzalanan yeni stand-by'a göre, bankacılık ile sosyal güvenlik ve genel sağlık sigortası yasa tasarıları ay sonuna kadar TBMM'den geçirilerek yasalaşması gerekiyor. Bu Türkiye'nin stand-by düzenlemesine için performans kriteri niteliği taşıyor. Yani, birinci gözden geçirmenin, muhtemelen temmuzun ilk yarısında toplanacak IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda onaylanabilmesinin önkoşulunu oluşturuyor. Resmi olarak açıklanmamakla birlikte, SSK ve Bağ-Kur'la ilgili af düzenlemeleri içeren kamu alacaklarının affına dair yasa tasarısı da performans kriteri muamelesi görecek. IMF, gözden geçirmenin tamamlanabilmesi için af düzenlemesinin Meclis'ten çıkacak halini görmeyi isteyecek.
Anayasa uyarınca Meclis 1 Temmuz'da tatile girmesi gerekirken, genellikle temmuz sonuna kadar çalışmak zorunda kalan milletvekillerine geçtiğimiz haftalarda Başbakan Tayyip Erdoğan '1 Temmuz'da tatil' sözü vermişti. Ancak, IMF'ye verilen söz gereği 1 Haziran tarihine yetişmesi gereken bankacılık ve sosyal güvenlik tasarıları henüz ihtisas komisyonlarındaki alt komisyonlarda bile görüşülemedi. Bankacılık tasarısı Plan Bütçe, sosyal güvenlik tasarısı da Sağlık Komisyonu'ndaki alt komisyonlarda görüşülüyor. AKP Grup yönetiminin, 'tasarıları tatile yetiştirin' talimatını geçen hafta alan alt komisyonlar, çalışmalarını hızlandırdı, ancak tasarılar hacimli olduğu için görüşmeler bir süre daha devam edecek.
Çok iş var
Sosyal güvenlik reformu için oluşturulan alt komisyonun başkanı AKP'li Agah Kafkas, geçen perşembeden bu yana günde 15 saat çalıştıklarını, bugün de işçi-işveren sendikaları gibi sivil toplum örgütlerini dinleyeceklerini söyledi. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur temsilcilerinin yanı sıra Hazine, Maliye, DPT, Genelkurmay'ı da dinlediklerini, taraflar arasında orta yol bulmaya çalıştıklarını kaydeden Kafkas, alt komisyonun pazartesiye kadar çalışmasını tamamlayıp, haftaya üst komisyonda görüşülmesini beklediklerini söyledi.
Bankacılık tasarısıyla ilgili alt komisyon da, ilgili tarafların görüşlerini almayı tamamlayarak maddeleri ele almaya başladı. Komisyon üyesi CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu ise tasarının bu dönem yetişmesinin zor olduğunu belirtti. Şu ana kadar sorunlu tüm maddeleri atladıklarını kaydeden Kumkumoğlu, tasarının üzerinde daha çok çalışılması gerektiğini savundu. Her iki tasarı son olarak, esas komisyon olan Plan Bütçe'de görüşülüp Genel Kurul'a inecek.
Meclis, aciliyet teşkil eden diğer bazı yasaları da tatilden önce çıkarmak zorunda. Bunlar arasında, Anayasa Mahkemesi'nin şekil yönünden iptal ettiği ve yeni yasal düzenleme için 15 Ekim'e kadar süre tanınan Belediye Kanunu geliyor. Cumhurbaşkanı'nın veto olasılığı da dikkate alınarak, ilk görüşmenin tatil öncesi yapılması gerekiyor. Böylece, eğer yasa veto edilirse ikinci görüşme, Meclis 1 Ekim'de açıldığında yapılabilecek. Aksi takdirde yasal boşluk doğacağı için belediyelerde hayat duracak.
İç tüzük değişikliği yolda
Muhalefetin yasaları engelleme ihtimalini dikkate alan AKP Grubu, muhalefeti baypas formülünü yeniden gündeme getirmeye hazırlanıyor. Geçici maddeleriyle 196 maddeden oluşan bankacılık ve 150 maddelik sosyal güvenlik tasarısının görüşmelerinde zaman kaybını önlemek amacıyla, TBMM İçtüzüğü'nde değişikliğe gidilecek. İçtüzük değişikliğinin Cumhurbaşkanı'nca onaylanması gerekmiyor. CHP İçtüzük değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürse bile, bu tasarılar, maddelerinin tek tek ele alınmasına gerek kalmadan bölümler halinde görüşülerek yasalaştırılabilecek.
Öte yandan, IMF heyeti Ankara'daki çalışmalarını dün de Merkez Bankası ile sürdürdü. Heyet, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Görüşmenin ekseninde enflasyonla ilgili gelişmeler ve 2006 yılı başında geçilecek enflasyon hedeflemesi yer aldı. Para politikası ile ilgili kriterlerle herhangi bir sıkıntı bulunmadığı da duyuruldu.