10.4 milyar YTL'lik rekor itfaya üç ihale

Hazine, dövizle ilgili tedirginliğin devam etmesi beklenen bu hafta çarşamba günü 10.4 milyar YTL ile tarihinde bir gün içerisinde yapacağı en yüksek iç borç geri ödemesini gerçekleştirecek.

ANKARA - Hazine, dövizle ilgili tedirginliğin devam etmesi beklenen bu hafta çarşamba günü 10.4 milyar YTL ile tarihinde bir gün içerisinde yapacağı en yüksek iç borç geri ödemesini gerçekleştirecek. Bu ödemenin finansmanı için de üç ayrı iç ihalesi yapılacak.
Bugün altı ay vadeli referans bono ihalesi düzenleyecek olan Hazine net 2 milyar 116 milyon YTL borçlanacak. Hazine yarın ise ilkinde 560 gün vadeli YTL cinsi iskontolu tahvil olmak üzere ayrıca 5 yıl vadeli, 6 ayda bir değişken kupon ödemeli, YTL cinsi devlet tahvili ihalesi yapacak.
Hazine'nin bu yükseklikteki bir iç borç ödemesinin finansmanı için yine yüksek düzeyde borçlanması gerekeceği ve döviz kurlarıyla ilgili tedirginliğin devam etmesi nedeniyle ilalelerde faiz oranlarının yükselebileceği tahmin ediliyor. Hazine 24 Ağustos Çarşamba günü toplam 10 milyar 430 milyon YTL'lik iç borç ödemesi yapacak. Ödemenin 9 milyar 372 milyon YTL'si piyasaya, 1 milyar 58 milyon YTL'si ise kamu kurumlarına yapılacak. Bu ödemeyle birlikte Hazine 14.27 milyar YTL olan ağustos ayı iç borç geri ödemelerini de büyük ölçüde tamamlamış olacak.