'10 bin dolarlık milli gelir gerçekleşebilir'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bu yıl için 17 milyar dolar olarak öngörülen yabancı sermaye girişinin, 20 milyar doları aşabileceğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bu yıl için 17 milyar dolar olarak öngörülen yabancı sermaye girişinin, 20 milyar doları aşabileceğini söyledi. 9. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Milletvekillerinin konuşmalarının ardından eleştirileri cevaplayan Abdüllatif Şener kişi başına milli gelirin 10 bin doların üzerine çıkmasının mümkün olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Kişi başına milli gelirin 10 bin dolar olarak belirlenmiş olması, yani büyük bir rakam, gerçekleşmeyecek bir rakam gibi görülmemelidir. Planda ortaya konulan politikalar, reformlar kesintisiz bir biçimde yerine getirildiği takdirde; 10 bin dolarlık kişi başına gelirin, 2013 yılı itibarıyla yüksek olduğunu düşünmememiz gerekiyor." Doğrudan yabancı sermaye girişinin plan döneminde 9.5 milyar dolardan 12 milyar dolara revize edildiğini de kaydeden Şener, bu rakama ulaşılabileceğini belirtti ve "2006 için 17 milyar dolara revize edilen yabancı sermaye girişi 20 milyar doları aşabilir" dedi. Önergelerin görüşülmesinden sonra 9. Kalkınma Planı oylanarak kabul edildi.