'10 bin KOBİ ile görüştük'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2008 yılından itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlayacak ve finans sisteminin standartlarını yeniden belirleyecek olan Basel-II kriterlerini Küçük ve...

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2008 yılından itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlayacak ve finans sisteminin standartlarını yeniden belirleyecek olan Basel-II kriterlerini Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'e (KOBİ) anlatmak için seferberlik başlattıklarını açıkladı.
KOBİ'leri bilgilendirmek için 2002 yılından bu yana toplantılar düzenlediklerini belirten Özen, Basel-II'yi anlatmak için başlattıkları toplantı dizisinin ilkinin ise dün MASKO Mobilyacılar Sitesi'nde gerçekleştirildiğini aktardı.
2006'da Anadolu'nun çeşitli illerinde toplantıların süreceğini ifade eden Özen, "KOBİ'leri Basel II'ye hazırlamak için seferberlik ilan ettik. İl il gezeceğiz. 2002'den bugüne gerçekleştirdiğimiz Garanti Anadolu Sohbetleri'yle de 10 bin KOBİ'yi çeşitli konularda bilgilendirdik. Garanti Türkiye'de bilgilendirme toplantısı düzenleyen ilk banka oldu" dedi.
Türkiye'nin Basel-II kriterlerine geçmesi için uzun bir yol kat etmesi gerektiğini söyleyen Ergun Özen şöyle konuştu: "Bu yola şimdiden çıkmalıyız. Uygulamaya az bir zaman kala gösterilen çabalar çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Yani 2008 yılına daha çok var dememeli. Garanti Bankası olarak KOBİ'lerimizi bu konuda bilgilendirmek için seferberlik ilan ettik."
'Fırsat olarak görülmeli'
Ergun Özen, Basel-II'nin KOBİ'lerin başlarının üzerinde asılı duran bir 'Demokles'in kılıcı' gibi göründüğünü belirterek, bunun doğru olmadığını, Basel-II'yi kaldıraç olarak tanımlamanın çok daha doğru olacağının altını çizdi.
Basel-II'ye felaketten çok fırsat olarak bakmak gerektiğini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen sistem sayesinde KOBİ'lerin daha düşük faiz ve daha uzun vadeli kredi kullanabileceğini, daha az teminat hatta teminatsız borçlanma olanağı bulabileceğini aktardı.