10 doların üzerinde hangi kadının yüzü olacak?

10 doların üzerinde hangi kadının yüzü olacak?
10 doların üzerinde hangi kadının yüzü olacak?
ABD'de, 10 dolarlık banknotlar yeniden tasarlanıyor. Amerikalı kadınların siyasal haklarını kazanmalarının 100. yılı olan 2020'de dolaşıma girecek olan yeni banknotların üzerinde bir kadın figürü yer alacak. Amerikalılar da şimdi bu kadının kim olacağını tartışıyor.

RADİKAL - Amerikalılar yeni 10 dolarlık banknotlarını belirliyorlar. Amerika Hazine Bakanı Jack Lew Cuma günü yaptığı açıklamada, 2016 başına kadar 10 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak kadın figürüne karar verileceğini söyledi.

Tarihi bir kadın figürünün yer alacağı yeni 10 dolarlık banknotlar 2020 yılında dolaşıma girecek. Bu tarih, Amerikalı kadınların oy hakkı kazanmasının 100. yıl dönümü olması nedeniyle önemli bulunuyor. 

Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre banknotun üzerinde kimin yer alacağı yıl sonuna kadar belirlenecek. Böylelikle ABD'nin, üzerinde kadın figürü olan bir banknotu olacak.

1 DOLARIN ÜZERİNDE MARTHA WASHINGTON

Amerika banknotlarında daha önce 1891 ila 1896 tarihleri arasında Martha Washington yer almıştı.  Martha Washington figürü 1 dolarlık sertifikalar üzerinde bulunuyordu. 

Lew, demokrasi temasıyla yeniden tasarlanacak 10 dolarlık banknotların üstünde kadın portresine yer verileceğini ve söz konusu banknotların Amerikan tarihini ve değerlerini onurlandırmak için bir araç olduğunu vurguladı. 

10 DOLARDA İLK HAZİNE BAKANI VAR

Halen dolaşımda olan 10 dolarlık banknotların üzerinde ise 1929 yılından beri, ABD'nin ilk Hazine Bakanı Alexander Hamilton'ın resmi bulunuyor. 

Söz konusu yeni 10 dolarlık banknotlar için bir de web sitesi oluşturuldu. Amerikalılar 'www.thenew10.treasury.gov' adresinden fikirlerini paylaşabiliyor. 

EN GÜÇLÜ ADAY HARRIET TUBMAN

ABD kanunlarına göre, banknotlarda sadece hayatta olmayan kişilerin resimleri yer alabiliyor. Bu konuyu ilk gündeme getiren kadın aktivistler, daha önceki kampanyalarında 2020'den itibaren 20'lik banknotlarda ülke tarihinde önemli rol oynayan bir kadının kullanılmasını talep etmiş, bu ismi belirlemek için 15 adayın yer aldığı anket düzenlemişti.

Bir milyonu aşkın kişinin oy kullandığı ankette, ABD'de kölelik karşıtı hareketin simgesi olan Harriet Tubman 600 binin üstünde oy alarak birinci seçilmişti. Tubman'ın ardından çok az bir farkla ikinci sıraya yerleşen isim ise ABD'nin 32'nci Başkanı Franklin Roosevelt'in eşi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun kurucu başkanı Eleanor Roosevelt olmuştu.

PARALARIN YÜZDE 90'I 'ERKEK'

Dünyadaki 167 resmi para biriminde yer alan insan portrelerinin yüzde 90’ından fazlasını erkekler oluştururken, sadece 34 ülke banknotlarında kadın portrelerine yer veriyor. Dünyanın en çok kullanılan para birimi olan ABD dolarlarında resmedilen 40'ı aşkın ismin arasında hiç kadın bulunmuyor. 

Buna karşılık, her banknotunun bir tarafında erkek, diğer tarafında kadın portresi bulunan Avustralya, para biriminde kadın-erkek eşitliğinin dünyadaki tek örneğini oluşturuyor.
 
Banknotlarında kadın temsili yüksek olan diğer ülkeler ise İsveç, İsviçre, Danimarka, İngiltere, Kanada, İzlanda, Yeni Zelanda, Filipinler, İsrail ve Norveç.

bigPara.com