10 Eylül'de yakıt protestosu var

Akaryakıt fiyatının 3 YTL'yi geçmesini 10 Eylül'de benzin almayarak protesto etmeye hazırlanan Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, ÖTV üzerinden KDV alınmasından...

ANKARA - Akaryakıt fiyatının 3 YTL'yi geçmesini 10 Eylül'de benzin almayarak protesto etmeye hazırlanan Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, ÖTV üzerinden KDV alınmasından vazgeçilmesi durumunda akaryakıtın hemen 25 kuruş ucuzlayacağını kaydetti. DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük de Türkiye'de akaryakıttan alınan verginin vergi gelirleri içinde oranının yüzde 24 olduğuna dikkat çekti.
Akaryakıt fiyatlarından alınan dolaylı vergileri protesto etmek için başladığı destek turlarını sürdüren TÜDEF, '10 Eylül'de akaryakıt istasyonlarına gitmeyin' çağrısını yineledi. Şu ana kadar yaptıkları görüşmelerde DİSK, ATO, TÜRMOB, ASMMMO, Ankara Barosu, TSEK, Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, DYP, İşçi Partisi, Radyo ODTÜ, Alem FM, Evrensel gazetesinden açık ve tam destek aldıklarını ifade eden TÜDEF Genel Başkanı Çetin, protesto kampanyasında kullanılacak, 'Dikkat! Ben dünyanın en pahalı benzinini kullanıyorum' yazan yapıştırmaları tanıttı.
Siyasi iktidarın kendi halkının sesini duyana kadar durmayacaklarını kaydeden Çetin, "En azından verginin vergisini almak gibi bir insafsızlıktan vazgeçilebilir. Bunun için bir ÖTV tebliği yeterlidir. KDV matrahına ÖTV'nin dahil edilmemesi, yani ÖTV üzerinden binde 18 KDV almaktan vazgeçilmesiyle akaryakıt 25 kuruş ucuzlar" dedi.

Bir litre benzinin 1.815 YTL'si vergi
Rafine çıkışı 0.960 YTL
ÖTV 1.365 YTL
KDV 0.450 YTL
Diğer (navlun,bayi kârı) 0.275 YTL
Toplam vergi 1.815 YTL
Satış fiyatı 3.050 YTL