'10 günde 1.22 milyar dolar sattık'

Son 10 gündür piyasada 1 milyar 225 milyon dolar sattıklarını ve yaklaşık 3 milyar dolarlık daha satış yapabileceklerini söyleyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk...

İSTANBUL - Son 10 gündür piyasada 1 milyar 225 milyon dolar sattıklarını ve yaklaşık 3 milyar dolarlık daha satış yapabileceklerini söyleyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, dün sabah 200 milyon dolar, öğleden sonra 225 milyon dolar olmak üzere toplam 425 milyon dolarlık, bugüne kadar bir günde yaptıkları en yüklü satışı gerçekleştirdiklerini ve bu satışı kurların en yüksek seviyesinde yaptıklarını ifade etti. Amaçlarının piyasaya müdahale değil en yüksek kurdan satışla en yüksek geliri elde etmek olduğunun altını çizen Ertürk, bu arada Merkez Bankası ve piyasa aktörleriyle sürekli bilgi alışverişi yaptıklarını da belirtti.
Ertürk'ten Yılmaz'a ziyaret
Döviz satarak piyasalara Merkez Bankası'nın bilgisi dışında müdahalede bulunmakla eleştirilen TMSF Başkanı Ertürk'ün dün Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ı ziyaret ettiği öğrenildi. Ziyareti doğrulayan Ertürk, TMSF'nin döviz satışıyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Yaptığımız piyasalara müdahale değil. Zaten bu işimiz de değil. YTL cinsi borcumuzu ödemek için dövizimizi uygun piyasa koşullarında satıyoruz. Sayın başkana hayırlı olsun ziyareti yaptım. Daha önce bir araya gelememiştik. Tabii ki bu ziyarette TMSF'nin döviz satışı, son ekonomik gelişmeler de görüşüldü."
TMSF'nin döviz satışının neden bu kadar önemli hale geldiğini anlamadığını ifade eden Ertürk şunları kaydetti: "Her banka döviz satıyor ya da alıyor. Ancak TMSF bunu yapınca mesele oluyor. Tabii ki biz bir kamu kuruluşuyuz. Bazı öncelikleri göz önünde bulundurmamız normal. Eğer dolar 1.300'de iken bunu yapsaydık eleştirileri anlardım. Ancak biz daha fazla YTL elde etmek için bugün satıyoruz. Piyasa koşulları uygun olduğu sürece de döviz satışına devam edeceğiz."