'10 milyar dolarlık birleşme olacak'

Ernst&Young Kurumsal Finansman tarafından hazırlanan 'Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2004 Raporu'na göre 2004'te, Türkiye'de 2.5 milyar dolarlık şirket birleşme ve...

İSTANBUL - Ernst&Young Kurumsal Finansman tarafından hazırlanan 'Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2004 Raporu'na göre 2004'te, Türkiye'de 2.5 milyar dolarlık şirket birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşirken bu rakamın bu yıl 10 milyar doları aşacağı belirtildi. Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ, özelleştirme hazırlıkları tamamlanan Türk Telekom, Erdemir, Milli Piyango, Tüpraş, Telsim, Uzan Grubu'nun cimento fabrikaları, Star TV gibi varlıkların satışının gerçekleşmesi halinde işlem hacminin 10 milyar doları bulabileceğini söyledi.
Rapora göre geçen yıl gerçekleşen 91 işlemin 73'ünde satın alan tarafta bir Türk yatırımcısı yer aldı. Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği en büyük üç işlem, aynı zamanda 2004'ün de en büyük üç işlemi oldu. AB süreciyle hızlanması beklenen yabancı yatırımlarda ise işlem sayısı 18'de kalırken, açıklanan değer de 356 milyon dolar düzeyinde kaldı. Bu, 2003'teki 506 milyon doların da altında.
Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Deldağ tarafından sunumu yapılan rapor, şirket birleşme ve satın almalarında Türk şirketlerinin sayısının arttığını ortaya koyarken Türkiye'ye yabancı ilgisinin hâlâ çok düşük olduğunu gösterdi. Deldağ, birleşme işlemlerinin derinliğinin çok düşük, yıllık işlem sayısının da hâlâ 100'ün altında olduğuna dikkat çekerek "Bu yıl da milyar dolarlık işlemleri göremedik" dedi.
Şirket evlilikleri ve satın almalarda yılın ikinci yarısında artan hareketliliğe paralel son yılların en yüksek hacmine ulaşıldı. 2004'te tamamlanan birleşme ve satın alma işlemlerinin toplam değeri 2.5 milyar doları buldu. 2003'te 1.4 milyar dolarlık birleşme ve satın alma gerçekleşmişti.
'İstasyonlar' ilk sırada
Söz konusu rapora göre işlem değeri açısından 2004'ün ilk sırasında 613.5 milyon dolarla Akfen-Doğuş-Tüvsüd ortak girişim grubunun araç muayene istasyonları hizmeti ihalesini kazanması yer alırken, ikinci sırada 358.6 milyon dolarlık değeri ile Enka İnşaat'ın İzmir, Adapazarı-Gebze'de kurulu üç adet doğalgaz çevrim santralını Intergen'den satın alması geldi.
Geçen yılın üçüncü büyük işlemi ise OYAK Grubu'nun İskenderun Sugözü Termik Santralı'ndaki hisseleri alarak bu şirketteki hisse oranını yüzde 49'a yükseltmesi oldu. Bu işlemin değerinin 300 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.
Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Deldağ, dünyadaki birleşme ve satın almalarla ilgili de bilgi vererek 2004 yılında 1.9 trilyon dolarlık işlem gerçekleştiğini ve bir önceki yıla göre yüzde 41 artış kaydedildiğini söyledi. Özellikle enerji ve finansal piyasalarda taşların yeniden yerine oturduğunu ifade eden Deldağ, işlemlerin büyük bölümünün ABD'de, Avrupa ve Asya Pasifik'te gerçekleştiğini anlattı.