10 numara karar

10 numara karar
10 numara karar
10 numara yağın yakıt olarak kullanılmasından doğan zararın önüne geçmek için radikal bir adım atıldı. Önce vergi ödenecek, sonra iadesi alınacak.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Maliye Bakanlığı, piyasada yakıt olarak kullanılan 10 numara yağa açtığı savaşta elini güçlendirdi. Son bir yılda vergi ve teminat artışı sayesinde 1.5 milyar TL’lik vergi kaybı inişe geçti.
Dün bir adım daha atılarak Resmi Gazete ’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’na göre 10 numara yağ sorunu ile mücadele çerçevesinde Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) tecil-terkin ve indirimli oran sisteminden vazgeçilerek iade sistemine geçilmesine karar verildi. Sırada en radikal önlem var: Yol denetimleri! 

Gerçek sanayici korundu 
Yeni düzenlemeye göre, 10 numara yağ sorunu ile mücadele çerçevesinde ÖTV tecil-terkin ve indirimli oran sisteminden vazgeçilerek iade sistemine geçiliyor.
Sanayiciler tarafından imalatta kullanılmak üzere satın alınan mallar için normal vergi tutarları yerine düşük vergi ödenerek aradaki fark için teminat verilmesi yerine, söz konusu mallar için ilave bir vergi yükü getirilmeden, önce verginin tamamı tahsil edilecek, bu malların imalatta kullanıldıklarının tespiti üzerine ise belirlenen tutar iade edilecek. Böylece gerçek sanayici mağdur edilmeden piyasaya 10 numaranın yağ olarak sürülmesi engellenecek.
İstasyonlar devreye girebilir 
Madeni Yağ ve Petrol Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Hakan Azatoğlu, son bir yıldır alınan önlemler sayesinde 1.5 milyon TL’lik vergi kaybının yaklaşık yüzde 30 azaldığını açıklıyor. Azatoğlu, Türkiye ekonomisindeki zararın çok büyük olmasından dolayı önümüzdeki günlerde daha radikal önlemlerin yolda olduğunun sinyalini veriyor. Azatoğlu, “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu konuda çok disiplinli adımlar atıyor. Kendisinin de söylediği gibi daha radikal önlemler gelecek. Zannediyoruz ki yol denetimleri üzerinde çalışılıyor. Yol denetimleri, karayollarındaki denetim istasyonlarına birkaç cihaz takviyesi ile 10 numara yağ kontrolleri yapılması mümkün” açıklamasını yaptı. Öte yandan piyasada denetimlerin de çok disiplinli bir şekilde yapıldığını belirten Azatoğlu, son bir yılda milyonlarca TL ceza kesildiğini ekliyor. 


Samimi sanayiciye kolaylık sağlayacağız
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Radikal bir tedbir aldık. Tecil-terkin sistemine son verdik. Önce vergi ödenecek. Bu samimi sanayicimiz açısından bir baş ağrısı gibi görülebilir. Ama biz sanayicimize iade konusunda elimizden gelen her türlü kolaylığı göstereceğiz ve en kısa bir şekilde iadeleri yapmaya çalışacağız. Ama bu işi istismar edenlerin kapısı da kapanmıştır” dedi.


10 numara ile savaşın silahları
2009’da kilogram başına 0.9’dan 0.30’a düşürülen ÖTV, 1.05 TL’ye çıkarıldı.
İndirimli teminat oranları yüzde 5’ten yüzde 25’e çıkarıldı.
Saha denetimlerini sıkılaştırıldı. Türkiye’nin dört bir yanında yapılan baskınlarda milyonlarca TL para cezası kesildi. En son Burdur’da 8.800 kilogram kaçak yağ ele geçirildi.
Tecil-terkin ve indirimli oran sisteminden vazgeçildi.