'10 numara yağda vana Maliye'nin, vida EPDK'nın elinde'

'10 numara yağda vana Maliye'nin, vida EPDK'nın elinde'
'10 numara yağda vana Maliye'nin, vida EPDK'nın elinde'

10 numara yağ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu da bazı ev ve dükk nlarda bile satılıyor.

PETDER Başkanı Muammer Ekim, 10 numara yağın yakıt olarak kullanılması nedeniyle devletin 1 milyar liralık vergi kaybına uğradığını söyledi

ANKARA - Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ekim, kamuoyunda ‘10 numara yağ’ olarak bilinen baz yağ, yağlama müstahzarları gibi ürünlerin, akaryakıta karıştırılması veya akaryakıt gibi kullanılması konusunda “10 Numaralı yağ sorununda vana Maliye’nin, vida ise EPDK’nın elinde” dedi.
Bazı endüstri kollarını teşvik amacıyla yağ çeşitlerinde ÖTV’nin tecil terkin kapsamında kilogram başına 0.30 lira olduğunu hatırlatan Ekim, düşük ÖTV nedeniyle bu yağların akaryakıta karıştırılarak kötü kullamının söz konusu olduğunu söyledi.
10 numaralı yağ konusunun  şirketler ve bayiler açısından haksız rekabet yarattığını, devleti en az 1 milyar liralık vergi kaybına uğrattığını anlatan Ekim, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasının önemine işaret etti.
Akaryakıtla madeni yağlar arasında vergi anlamında 90 kuruş fark bulunduğunu, bu önemli fark nedeniyle ÖTV’si ucuz madeni yağların akaryakıta katıldığını ya da akaryakıt gibi satıldığını ifade eden Muammer Ekim, burada ilk çözümün vergisel anlamda yapılması gerektiğini söyledi.
Maliye Bakanlığı’nın burada çözüm olarak vergileri eşitlemesi gerektiğini savunan Ekim, vergi eşitlenmesi durumunda mağdur olan kesimin de vergi iadesi ile korunması gerektiğini vurguladı.

‘Vergiyi yükseltin bitsin’
10 numaralı yağ sorununda vananın özel tüketim vergisi (ÖTV) düzenlemesi anlamında Maliye’nin, vidanın ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elinde olduğunu belirten Ekim, şunları kaydetti: “Burada kanayan yarayı durdurmamız gerekiyor. Yasadışı olan vergi kaybına yol açan 10 numara olarak bilinen yağlarda sahada vergiyi yükseltelim, o zaman kötüye kullanım bıçak gibi kesilir. Yani vergiyi bugün yükseltin, yarın kesilir. O zaman birtakım mağdurlar olacak. Düzgün sanayiciler var, düzgün ihracat yapanlar var. Bu kesim de vergi iadesiyle korunabilir. Maliye’nin vida sıkması ayrı, EPDK’nın iki tane vidası var. Bir tanesi bu tür hammaddeler Petrol Piyasası Kanunu çerçevesinde bir ithalat mücadelesine tabi tutulabilir. Arkasından sıkılması gereken vida, bir belge verdiniz, bunlar yaşıyor mu? Yoksa bir masa bir sandalye mi? Ne yapıyorlar, yerleri nerede? Yani gidip bunları denetlemezseniz olmaz.”
Ekim, “Sivrisineklerle uğraşmamalıyız, bataklığı kurutmalıyız. Bataklık nedir konusunda ben musluğun ÖTV olduğunu düşünüyorum. ÖTV düzenlemesi yapılmadan bu konuyla mücadele çok zor olur” dedi. (aa)


    ETİKETLER:

    Ankara