'10 yıl önce krizde gözümden yaş gelmişti şimdi Rusya'da 50 büyük arasındayız'

'10 yıl önce krizde gözümden yaş gelmişti şimdi Rusya'da 50 büyük arasındayız'
'10 yıl önce krizde gözümden yaş gelmişti şimdi Rusya'da 50 büyük arasındayız'

Efes?in 10.yıl kutlamasına (soldan sağa) Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Belediye Başkanı Yuri Luzkhov, Anadolu Grubu Onursal Başkanlarından Kamil Yazıcı ve Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da katıldı.

Efes'in Rus pazarına girişinin 10'uncu yılında Tuncay Özilhan, '1998'de Rusya'da kriz vardı. Herkes kaçıyordu. Biz makine siparişini vermiştik. İnanın gözlerimden yaş geldi. Ama bu bize fırsat yarattı. Şimdi Rusya'da 50 büyük şirketten biriyiz' dedi
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

MOSKOVA - 10 yıl önce bira yatırımına girdiği Moskova’da, Belediye Başkanı Yuri Luzkhov’a hızlı büyüme sözü veren Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Sözümüzü tuttuk Efes Rusya’yı 10 yılda Rusya’nın en büyük 50 şirkete arasına oturttuk” dedi. Rusya’ya yatırım için geldiklerinde kriz patladığını ancak yatırımı geri çekemediklerini belirten Özilhan şunları söyledi:
“Krizin ortasına düştük. İnanın gözlerimden yaş geldi. Bütün bira yatırımcıları fabrikalarını kapatıp gidiyordu. Ama biz makinelerin siparişini vermiştik, fabrika inşaatı başlamıştı. Bırakıp gidemezdik. Fakat bu bize inanılmaz bir fırsat yarattı. 150 milyon litre üretimle girdiğimiz pazarda bugün yüzde 10 pazar payına ulaştık. Dördüncü büyük biracı olup Rusya’nın ilk 50 büyük şirketi arasına girdik.”

10 yılda Türkiye’yi geçti
Efes’in Rusya pazarına girişinin 10’ncu yılı Moskova’daki fabrikada Belediye Başkanı Yuri Luzkhov, Tuncay Özilhan, Anadolu Grubu kurucularından onursal başkan Kamil Yazıcı’nın da katıldığı törenle kutlandı. Özilhan törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Rusya maceramız, 1980’lerde Lada marka otomobillerin ithalatıyla başladı. 1995’te Rostov’da Coca-Cola şişeleme fabrikası kurmamızla devam etti. Kuşkusuz 1999’da Efes fabrikasının kurulmasıyla doruk noktasına çıktı. 1997’de Rusya’ya yatırım kararı aldığımızda, bu büyük ülkeye ve potansiyeline inancımız tamdı. Avrupa Yatırım Bankası ve Moskova Belediyesi ile yaptığımız ortaklıkla gerçekleştirdiğimiz yatırımı, kriz dönemi olmasına rağmen bir yıl gibi kısa bir sürede tamamladık. Bizi başarıya götüren bira markalarımız, Rusya pazarının en hızlı büyüyen markaları oldu. 2008 sonu itibarıyla Rusya’ya toplam yatırımız 900 milyon dolara ulaştı. Efes’in Rusya’daki faaliyetlerinin Anadolu Grubu’nun 2008 yılı konsolide cirosundaki payı yüzde 20’ye ulaştı. Türkiye’de de biranın payı toplam ciromuzda yüzde 20. Geçen yıl Rusya’daki bira satışımız 1.1 milyar litreyi buldu. Yani 10 yıllık Rusya operasyonumuz 40’ıncı yılını kutladığımız Efes’in Türkiye performansını geçti. Türkiye’de satışlarımız yılda 1 milyar litre. Rusya’da yüzde 10 olan pazar payımızı önümüzdeki üç yılda yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Moskova Belediye Başkanı Luzkhov’a 10 yıl önce vermiş olduğumuz başarı sözünü tutmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Rusya’da dördüncü biracı
Efes Grubu Rusya Genel Müdürü Ahmet Tuğrul Ağırbaş ise operasyonunun hızla büyüdüğü Rusya’da tüketicinin yenilikçi ürünlere düşkün olduğunu söyledi. Ağırbaş şunları söyledi:
“İlk şeffaf şişeyi biz yaptık. Ruslar ürünün içini görmeyi seviyor. Çünkü eski sistemden kalma güvensizlikleri var. İlk pet şişede birayı biz ürettik. 1.5 ve 2.5 litrelik ambalajlarla pazarı çeşitlendirdik. Satışlarımızın yüzde 55’i bu ürünlerden oluşuyor. Rusya’da 16 markayı beş fabrikada 100 değişik ambalajda üretiyoruz. 1999’da bir fabrika ve 150 milyon litre üretimle başladık. beş bira, beş malt fabrikası ve 2 milyar litre üretim kapasitesine çıktık. Geçen yılki 1.1 milyar litrelik satışımızla Türkiye’yi geride bıraktık. Rusya pazarında yüzde 10 ile dördüncüyüz. Pazardaki ilk beş firmadan Efes dışındaki dördü zaten dünyadaki ilk dört üretici. Birinci yüzde 39, ikinci yüzde 16, üçüncü yüzde 15 ve beşinci yüzde 6’lık paylarla sıralanıyor.
Bir arpa tanesiyle tek fabrikada yola çıktığımızda üretim kapasitemiz bugünkünün 10’da biriydi 10 yılda  önce Moskova’da, ardından tüm Rusya’da başarılı olduk. Var olan markalarımız yetmedi 10 yeni markayı devreye soktuk. 250 çalışan yetmedi, 3 bin 200 kişiye ulaştık. Başarı hırsımız bizi Rusya’nın en büyük 50 şirketi arasına soktu. Daha da büyüyerek daha fazla tesis ve fabrikaya sahip olmak istiyoruz.” 

Luzkhov: Efes’e önce temkinli yaklaştık
Moskova’nın efsanevi belediye başkanı Yury Luzkhov, ise Efes’i çok başarılı bulduğunu  ve çok zor dönemlerden bugünlere gelmesini takdirle karşıladığını belirtip şunları söyledi:
“Anadolu Grubu yatırım için geldiği günlerde çok zor zamanlar geçiriyorduk. Bu nedenle de yatırıma temkinli yaklaştık. O dönemde Türk şirketleri için Rusya’ya yatırım büyük cesaret gerektiriyordu. Efes bu cesareti gösterdiği için çok teşekkür ediyorum. Küçük adımlarla başladınız. İlk başta sadece bir malt tesisiniz vardı. İstihdam yarattığı, vergi mükellefi olduğu, sporun yanı sıra kültür-sanat faaliyetlerini de yürüttüğü için her zaman Efes’i destekledik. Moskova’daki başarı özgüven verdi ve Efes’in başka fabrikalar açmasını sağladı. Efes, başta kullandığı arpanın yüzde 90-95’ini ithal ediyordu.Bugün kullandığı arpanın yüzde 80’inin iç pazardan tedarik ediyor. Efes, sadece Moskova’ya 230 milyon dolarlık yatırım yaptı. 12.6 milyon dolar vergi ödedi.”

Rus milli  takımının sponsoru oldu
Efes Grubu Rusya Genel Müdürü Ahmet Tuğrul Ağırbaş Rusya’da sponsorluğa yılda 6-7 milyon dolar harcadıklarını belirtirken şöyle dedi: “Rusya’da sadece iş yapmakla yetinmedik, spor ve kültür-sanat faaliyetlerine de destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. ‘Stariy Melnik’ (İhtiyar Değirmenci) markamızla, sekiz yıldır Rus milli futbol takımının sponsorluğunu yapıyoruz. 10 yıldır da Spartak Moskova Bayan Basketbol Takımı’na Efes Pilsener ile sponsor olarak destek veriyoruz. Bayan takımımız bu yıl premier ligi çıktı.
Sporun dışında kültür-sanat faaliyetleri de devam ediyor. Efes Pilsen Blues Festivali kapsamında Moskova başta olmak üzere 20 kentte konserler düzenliyoruz. Ayrıca, bu yıl Rusya’nın ev sahipliği yaptığı Eurovision şarkı yarışmasının da sponsorları arasında yer aldık. 

Rakamlarla Efes Rusya
* 2008 yılı cirosu: 1 milyar dolar
* 2008 yılı bira satışı: 1.1 milyar litre
* Çalışan sayısı: 3 bin 200
* 1999’dan beri toplam yatırım tutarı: 900 milyon dolar 
* Fabrika sayısı: beş bira ve beş malt olmak üzere toplam 10 adet 
* Pazar payı: Yüzde 10 seviyesinde
* Pazardaki sırası: Dördüncü