'10 yıl yüzde 5 büyümelisiniz'

Türkiye'de cari işlemler açığını kontrolde tutmak için yüksek faiz dışı fazlanın (FDF) önemli araç olduğunu söyleyen Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink...

ANKARA/BRÜKSEL - Türkiye'de cari işlemler açığını kontrolde tutmak için yüksek faiz dışı fazlanın (FDF) önemli araç olduğunu söyleyen Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, "Cari açık yüksek kaldığı sürece FDF, riskleri azaltmak için önemli bir araç. Açığın gayri safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 6 olması bekleniyor. Bunun yüzde 25'i petrol fiyatından. Petrol yüksek olmasaydı cari açık yüzde 4.5 olurdu" dedi.
Yıllık yüzde 5 büyümenin muhafazakâr hedef olduğunu söyleyen Vorkink, şöyle devam etti: "Türkiye'nin, AB'nin ortalama gelir düzeyinin yüzde 40'ına ulaşması için 10 yılda yüzde 5'in üzerinde büyümesi gerek. Bu yıl yüzde 5 ulaşılabilir rakam." Ziraat ve Halkbank'ın özelleştirilmesi için ortamın iyileştiğini söyleyen Vorkinu, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin de, iki-üç ay içinde başlayabileceğini söyledi. Bu arada, Bankacılık Yasası ile sosyal güvenlik yasa tasarısının Meclis'teki görüşmeleri bu hafta da tamamlanamadı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in üç maddesini veto ettiği Bankacılık Yasası'nın ilk iki maddesi üzerindeki görüşmeler Genel Kurul'da aynen kabul edilirken, son maddenin görüşmesi haftaya kaldı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tasarısının görüşmelerine başlayan Plan Bütçe Komisyonu dün toplanma kararı almasına karşın, görüşmelere başlayamadı.
Brüksel jeste hazırlanıyor
Öte yandan, AB'nin Türkiye'yi 'işleyen piyasa ekonomisi' olarak tanıyacağı belirtildi. Bir AB yetkilisi, kararın 9 Kasım'da açıklanacak yıllık ilerleme raporunda ilan edileceğini belirterek, "İlk kez Türkiye işleyen piyasa ekonomisi sayılacak. Bu ekonomik müzakerelere başlanmasının önünü açacak ve ekonomik istikrarı ve yabancı yatırımları destekleyecek" dedi. (Reuters, Radikal)