'10 yılda 60 otel yapacak, Anadolu'daki otelcinin fiyat sorununu çözeceğiz'

Dünyanın en büyük üçüncü otel işletmecisi Fransız Accor ile Türkiye'de yeni oteller açılması konusunda işbirliğine giden ve 18 ayda İstanbul'da üç oteli hizmete açmaya hazırlanan Akfen Holding, gösterdiği başarı sayesinde grubun Rusya, Kazakistan ve Ukrayna'daki büyümesinin sorumluluğunu da üstlendi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Dünyanın en büyük üçüncü otel işletmecisi Fransız Accor ile Türkiye'de yeni oteller açılması konusunda işbirliğine giden ve 18 ayda İstanbul'da üç oteli hizmete açmaya hazırlanan Akfen Holding, gösterdiği başarı sayesinde grubun Rusya, Kazakistan ve Ukrayna'daki büyümesinin sorumluluğunu da üstlendi. Kurduğu Accotel Yapım Yatırım şirketi aracılığıyla 10 yılda Türkiye'ye 60 otel yapmayı planlayan Akfen Holding, beş yıllık sürede 400 milyon avro'luk yatırım öngörüyor.
Sofitel de gelecek
Şu anda İbis ve Novotel markalarını Türkiye pazarına sokan Akfen Holding, Accor'un lüks otel kategorisi Sofitel'i getirmek için de çalışmalarını sürdürüyor. Accotel, özellikle Anadolu'da otel sayısını artırarak otelcilerin bugüne kadar şikâyet ettikleri 'düşük fiyat' seviyelerine bir standart getirmeyi hedefliyor.
Türkiye'nin 41 şehrini mercek altına alan ve bu şehirlerdeki tüm arsa ve otel olabilecek binalarından oluşan know how'a sahip olan Accotel, bu bilgiler doğrultusunda Türkiye'deki diğer otel zincirlerine de fark atmayı planlıyor. İstanbul Zeytinburnu'nda bu yıl sonunda Novotel ve İbis markalarıyla iki otelini açacak olan Akfen, aynı zamanda Beylikdüzü'nde de otel inşaatını sürdürüyor. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı,
İstanbul'un her yerini mercek altına aldıklarını ve yeni otel yatırımlarına açık olduklarını belirtiyor.
Grubun bu yıl açılacak otelleri İstanbul'la da sınırlı değil, Trabzon ve Eskişehir'deki oteller de sırada. Gelecek yıl da beş-altı otel temeli atacaklarını söyleyen Accotel Yapım ve Yatırım Genel Müdürü Mustafa Ceyhan, "Bu yıl içinde 1500 yatağımız devreye girecek. İlk beş yılda 25 otel, 2015'e kadar da 60 otel hedefliyoruz. Ancak ilk beş yıl hedefine daha önce ulaşabiliriz çünkü hızlı ilerliyoruz" açıklamasını yaptı.
Türkiye'de yatırım hem Accor Grubu hem de Akfen için çok cazip geldiğine dikkat çeken Mustafa Ceyhan, "İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de iş trafiği son yıllarda çok arttı. Bu yüzden işadamlarının İstanbul ve Anadolu'da kalabileceği dünyanın her yerinde aynı standartlara sahip otel arayışları ön plana çıktı. Biz de bu açığı kapatmak için Accor Grubu'nun iş otelleri olarak adlandırdığımız Novatel ve İbis kategorilerinde büyüyoruz" dedi.
Girne'de 'ultra lüks' otel
Accotel'in yeni yatırımlarının rotası hakkında da bilgi veren Mustafa Ceyhan şunları söyledi: "İzmir, Ankara, Bursa ve Gaziantep'te iki otel açmayı planlıyoruz. 2008-2009 yatırım programımızda Denizli, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Konya, Kayseri, Samsun ve Kocaeli'nde de otel açmak var. İstanbul'da da otel sayımızı 10'a kadar çıkarırız. Hedef bölgelerimiz, Anadolu Yakası'nda Maltepe, Ümraniye, Beyoğlu ve Merter olacak."
Kuşadası ve Uludağ'daki otelleri sayesinde turizm sektöründe yer alan Akfen Holding, KKTC'de de atakta. Bu yıl sonunda Girne'de 'ultra lüks' bir otel yapımını tamamlayacaklarını anlatan Mustafa Ceyhan, "Bu otelimiz 300 odalı olacak ve KKTC'nin en yeni ve lüks oteli olarak hizmete girecek. Bu yeni bir yatırımımızın da hazırlıklarını sürdürüyoruz" diye konuştu.
Akfen'in deneyimi cazip
Dünya çapında 4 binden fazla oteli bulunan ve önümüzdeki dönemde Türkiye ile Rusya'yı kapsayan bölgede büyümeyi hedefleyen Fransız Accor Grubu, bu amaçla Akfen Holding'in buralardaki inşaat sektöründeki deneyiminden de faydalanacak. Accor Grubu'nun Türkiye'deki gelişimi ve yatırım ortamını çok olumlu bulduğunu vurgulayan Mustafa Ceyhan, bu yüzden Rusya, Kazakistan ve Ukrayna'da açılacak oteller için kendilerine yetki verildiğini aktardı. Ceyhan, Akfen'in inşaat ve müteahhitlik hizmetleri konusunda deneyimlerinin de bu yetkinin verilmesinde etkili olduğunu sözlerine ekledi.
Anadolu'daki düğünler için özel dizayn yapıyor
Aynı arazide Accor'un iki farklı markasını açarak grupta bir yeniliğe imza atan Accotel, Anadolu'da açacağı otellerle de farklılaşmayı hedefliyor. Anadolu'da 'düğün kültürü' yoğun olmasına rağmen bu tür organizasyonların gerçekleştirilebileceği düzgün sosyal alanlar bulunmadığını gözlemlediklerini söyleyen Mustafa Ceyhan, "Fransız standartlarını Türk kültürüyle bütünleştirerek grupta bir ilki gerçekleştiriyoruz. Anadolu şehirlerinde açacağımız otellerde düğünlerin yapılabileceği özel alanlar kuruyoruz. Trabzon'daki otelde Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin kongre ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde toplantı salonları hazırladık. Eskişehir'deki otelimizde özel bir spa merkezi hazırlıyoruz. Bu merkezden üyelikle yararlanılabilecek. Otellerimiz aynı zamanda sosyal bir alan haline gelecek" dedi.