100 bin gence bilgisayar eğitimi

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat İçin Gençlik Derneği ve Microsoft Türkiye’nin işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ projesi (BBBÖ) 100 bin genci eğiterek, bilişim okuryazarı yapmayı hedefliyor. Projeyle, eğitim verilen gençlerin iş sahibi olması da amaçlanıyor.
BBBÖ Projesi’ni İstanbul Valiliği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Vehbi Koç Vakfı ve Teknosa gibi kurum ve kuruluşlar destekliyor. 2005 yılında Birleşmiş Milletler, 2007 yılında Microsoft tarafından en iyi uygulama örneği olarak gösterilen proje geçen yıl da, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa e-Katılım Ödülleri, bu yıl ise Birleşmiş Milletler Dünya Gençlik Ödülleri çerçevesinde ödüllendirildi. BBBÖ Projesi’nin üçüncü aşaması 1 Mart 2009 tarihi itibarıyla başlatıldı.
Proje kapsamında gönüllü eğitmen takımı üç yıl boyunca sosyal imkânları kısıtlı 15-25 yaş grubundaki 100 bin gence çeşitli konularda eğitim verecek. 2005 yılında başlayan ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ projesi kapsamında 746 genç gönüllü ve 25 uzman eğitmen bugüne kadar 100’ü aşkın kentte yaş ortalaması 19 olan 57 bin 500’den fazla gence eğitim verdi. Benzer yaştaki eğitmenlerin verdikleri eğitimlerle bilgisayar okuryazarı olan gençlerin yüzde 58’ini genç kadınlar, yüzde 42’sini ise, genç erkekler oluşturuyor. Projeye toplumun herkesiminden katılım oluyor. (Radikal)