100 bin TL'si olana yüzde 10 faiz

100 bin TL'si olana yüzde 10 faiz
100 bin TL'si olana yüzde 10 faiz
Bankalar 100 bin TL'lik birikimi olan müşterilerine özel faiz vermeye başladı. Yaklaşık bir aydır ufak adımlarla faizlerini yükselten bankalar şu günlerde bir aylık mevduata yüzde 8.5 ile 10.25 arasında faiz uyguluyor

ESİN ÇETİNEL

 

İSTANBUL - Yaklaşık bir yıldır çift haneli rakamların altına inen mevduat faizleri yeniden yükselişe geçti. 100 bin TL hatta 50 bin TL’nin üzerinde mevduatlara bankalar yüzde 8.5 ile 10.25 bandında faiz uygulamaya başladı. Bankacılık çevreleri haziran ayında bilançolarını daha kârlı kapatmak isteyen bankaların mevduat faizinde yeni bir yarış daha başlatabileceğini ve ay boyunca mevduatlara daha da yüksek faiz uygulayabilecekleri uyarısında bulundu. 

Günlük değişiyor
Bankalar halen mevduata uyguladıkları faizleri tabelalarında değiştirmezken, paranın miktarı, müşterinin o şube ile ne düzeyde çalıştığı, ilk kez hesap açıp açmadığı gibi çok sayıda farklı kritere göre farklı faiz uyguluyor. Bankaların halen tabelalarında faiz oranları yüzde 6.5 ile 7.5 bandı arasında yoğunlaşıyor. Buna karşın şubelere verilen günlük yetkilerin dışında hatırlı müşterilere ve büyük para sahiplerine genel müdürlüklerle görüşüp yarım puana varan daha yüksek faiz uygulayan bankalarda faiz oranları ise günlük hatta saatlik bile değişebiliyor. 

Tanışma faizi veriyorlar
Bazı bankalar ise kendisi ile ilk kez çalışacak olan müşterilerine bir defaya mahsus daha yüksek faiz veriyor. Şekerbank ve HSBC ilk kez mevduat hesabı açtıran müşterilerine yarım puana varan özel faiz uyguluyor. Şekerbank ilk kez hesap açacak olan ve 100 bin TL’si bulunan müşterileri için aylık yüzde 10.25’e varan faiz verirken, HSBC ise 75 bin TL’nin üzerinde birikimi olanlara faiz oranını yüzde 9’a kadar yükseltiyor.
HSBC’nin 1 aylık mevduat için tabela faizi ise hala yüzde 6.5 düzeyinde bulunuyor.
Finansbank ise son üç yıldır Finansbank ile çalışmayan müşterilerini yeniden çekebilmek amacıyla onlara özel faiz uyguluyor. Banka bu kapsamdaki müşterilerine herhangi bir meblağ zorunluluğu getirmeden 35 gün için yüzde 9.75 faiz veriyor. 

Merkez faiz yükseltecek
Merkez Bankası bu ay yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında gecelik faizleri değiştirmeyip yüzde 6.5 seviyesinde tutmasına karşın gösterge faizi artık haftalık repo faizi olarak belirlemesi ve bu faizi yüzde 7’ye çıkartması dikkat çekti. Bu ay teknik faiz ayarlamasını gerçekleştiren Merkez Bankası’nın yılın ikinci yarısından itibaren faiz oranlarında artışa gideceği görüşü hâkim.
Piyasadaki beklenti ise Merkez Bankası’nın yılsonuna kadar faiz oranlarını toplamda 1 ila 2 puan arasında yükselteceği yönünde.
Bankalar mevduata uyguladığı faiz güne hatta saate göre değişirken, müşterinin yatıracağı para miktarı, ve müşterinin özel durumu da faizi etkiliyor. İşte Bankaların haftabaşında 100 bin ve 85 bin TL mevduata uyguladığı faiz oranları:

İşte bankaların faizleri
ING BANK: Banka 85 bin TL’si olanlara 32-45 günlük mevduat için yüzde 9 faiz verirken, 100 bin TL için 9.50 faiz uyguluyor.
AKBANK: Banka 100 bin TL’si bulunan yatırımcılarına 28/72 günlük mevduat için yüzde 9.70, 85 bin TL’si bulunan müşterilerine ise yüzde 8.75 faiz uyguluyor. Son bir haftadır faiz oranlarının kademeli yükseldiğini söyleyen yetkililer, bu arada bugüne kadar 150 bin TL için verilen özel oran miktarının da 100 bin TL’ye çekildiği bilgisini verdi.
İŞ BANKASI: Banka 100 bin TL hesabı bulunan müşterilerine 9.15 faiz uygularken, para miktarı 85 bine düştüğünde faiz oranı yüzde 9.10’a geriliyor. Banka geçen hafta aynı tutardaki mevduata ise yüzde 8.75 faiz uyguluyordu.
YAPI KREDİ: 100 bin TL’si olan müşterilerine 40 günlük mevduat için yüzde 9.10 faiz veren banka 30 günlük mevduat içinse yüzde 9.20 faiz uyguluyor. Banka 100 bin TL altı mevduata ise yüzde 8.90 faiz veriyor. Yaklaşık bir hafta önce bankanın faizi yüzde 8.75’di.
ANADOLU BANK: Banka 85 ve 100 bin TL mevduata aynı faizi uyguluyor. Bu tutardaki mevduata aylık yüzde 9.25 faiz veren bankanın iki aylık mevduat faizi ise yüzde 9.30 seviyesinde.
FORTİS: Fortis Bank 100 bin TL mevduata 8.90 faiz uygularken, bazı müşterilerine bu oranı yüzde 9’a kadar yükseltiyor. 85 bin TL’ye kadar olan mevduata verilen faiz ise yüzde 8.75.
500 ile 1 trilyon TL arasındaki mevduata verilen faiz ise yüzde 9.25’e kadar çıkabiliyor. Ancak müşterinin bu faizi alabilmesi için müşterisi olması ve şube için kârlılığının yüksek olması gerekiyor.
TEB: Banka 500 ile 100 bin TL arasındaki mevduata yüzde 9.20 faiz uyguluyor.
DENİZBANK: Banka 100 bin TL mevduatı bulunan müşterilerine yüzde 9.40 faiz uyguluyor. 

‘Mevduat seneyi yüzde 10-11 faizle kapatır’Faiz oranlarında yılsonuna kadar kademeli yükseliş yaşanacağını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, buna bağlı olarak mevduat faizlerinde artık yükselişin başladığını ve yılsonuna kadar da devam edeceğini söyledi. Aykut Demiray, faize ilişkin beklentilerini şöyle özetledi:
“Mevduat faizleri yavaş yavaş yükseliyor. Zaten Merkez Bankası da kendi faiz oranlarını artırmadan piyasanın faizlerini yükseltmesini istiyor. Piyasalara bir süredir bu yönde mesajlar veriyor. Piyasadaki fonlamaları da azaltıyor. Bu nedenle bankalar için mevduatın önemi gittikçe daha fazla artmaya başlıyor.
Tüm bu gelişmelere baktığımızda bu faizlerdeki yükselişin önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyorum. Ancak bu kademeli ve hafif çıkış şeklinde olacak. Hızlı bir artış beklememek lazım. Bu konuda beklentim yılsonunda mevduat faizlerinin yüzde 10-11’ler seviyesine geleceği yönünde.
Bu arada bankalar her bilanço döneminde olduğu gibi bu haziran ayında da bilanço makyajı yapmak için faiz oranlarını yükseltecektir. Bu üç ayda bir yayımlanan bilançolar öncesinde faizdeki yükseliş  daha kuvvetli olacaktır. Merkez Bankası’nın ise yılsonuna doğru kısa  vadeli faizlerini artıracağını düşünüyorum.”

bigPara.com