100 dolar senaryoları konuşulan petrol fiyatlarında 'U' dönüşü

Enflasyonda yıl sonunda tek hane umudu taşıyan Türkiye açısından kritik önem taşıyan petrol fiyatlarındaki hızlı gerileme yüzleri güldürüyor. Petrol fiyatlarında ağustosta fiyatın 78.40 doları bulmasının ardından başlayan ve son iki haftada hızlanan düşüşün hızı kesilmiyor.

İSTANBUL - Enflasyonda yıl sonunda tek hane umudu taşıyan Türkiye açısından kritik önem taşıyan petrol fiyatlarındaki hızlı gerileme yüzleri güldürüyor. Petrol fiyatlarında ağustosta fiyatın 78.40 doları bulmasının ardından başlayan ve son iki haftada hızlanan düşüşün hızı kesilmiyor. Petrol ihraç eden ülkeler organizasyonu OPEC'in fiyatlardaki inişe rağmen üretim seviyesini azaltmayacağını açıklaması ve İran'ın nükleer programıyla ilgili daha iyi mesajlar göndermesi fiyatları yaklaşık altı ayın en düşük seviyesine indirdi.
Sekiz gündür aralıksız düşen ABD ham petrolünün varil fiyatı dün sabah Uzakdoğu borsalarındaki işlemlerde 63.60 dolara indi. Böylece fiyatlar 22 Mart 2006'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. ABD ham petrolü dün ise 1.85 dolar kayıpla 63.76 dolara gerilemişti.
50 dolara iner mi?
Petroldeki düşüşün durmaması ve destek seviyelerinin teker teker kırılması, uzmanların da tahminlerini revize etmelerine neden oluyor. Daha önce petrolde düşüşün alt sınırı olarak 60 doları gösteren uzmanlar, şimdi ise 50 dolarlı rakamları konuşmaya başladılar.
Mevcut arz ve talep dengesi göz önüne alındığında fiyatların 50 doları görme potansiyelinin olduğunu kaydeden uzmanlar, ancak fiyatların yükselmesindeki ana sebeplerden olan jeopolitik dengelerin değişmediğini ve bu nedenle spekülatif hareketlerin her an yaşanabileceğini vurguluyor.
Son iki ayda yüzde 20 değer kaybeden petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemdeki seyrinin ne olacağı konusunda belirleyici faktör olarak OPEC
öne çıkıyor. Fakat OPEC'in önceki gün yapılan toplantısında üretim değişikliği kararı çıkmadı. Dünya ham petrol ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan OPEC'in Irak dışındaki 11 üyesi, resmi verilere göre, günlük 28 milyon varil ham petrol üretiyor.
Petrolde fiyatların iki ay önce 78.40 doları bulmasının ardından başlayan düşüş, tüketicilerin benzin maliyetlerini düşürüyor. Uluslararası borsalarda petrol fiyatlarının düşüşüyle benzin istasyonlarındaki pompa fiyatları da geriliyor.
Ağustos başında kurşunsuz benzinin litresi için Türkiye'de 3.10 YTL ödeyen tüketicilerin maliyeti önceki gün Tüpraş'ın yaptığı indirimin ardından 2.76 YTL'ye kadar geriledi. Böylece 1.5 ayda benzinde beş kez gerçekleşen indirimin toplam oranı yüzde 11'e ulaştı.
Fiyatlar neden düşüyor?

  • Ortadoğu'da İsrail ve Lübnan arasında sağlanan ateşkes.
  • Nijerya'da rafinerilere yapılan saldırıların durması.
  • İran'dan nükleer programla ilgili gelen daha yumuşak mesajlar.
  • Petrol arzıyla ilgili kaygıların giderek azalması.
  • ABD'de petrol stoklarının yüksek seyretmesi ve kasırga sezonunun yumuşak geçmesi.
  • OPEC'in mevcut üretim seviyesini azaltmaması
  • BP'nin Alaska'daki rafinerisinde meydana gelen arızanın tamirinin beklenenden erken olacağı tahminleri.