'100 gram altını olan bize gelsin'

İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkanı Vahdettin Ertaş, "100 gram altını olan bize gelsin" dedi. Ertaş, altına yatırım yapmak isteyenlerin İAB'nin bankalar, aracı kurum ve...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkanı Vahdettin Ertaş, "100 gram altını olan bize gelsin" dedi. Ertaş, altına yatırım yapmak isteyenlerin İAB'nin bankalar, aracı kurum ve döviz büfelerinden oluşan 56 üyesi üzerinden alım satım yapabileceğini söyledi. Borsa üyelerinin isimlerine, İAB'nin internet sitesinden ulaşılabileceğini hatırlatan Ertaş şöyle konuştu: "100 gram ve katlarında altını olan yatırımcılar, çok sembolik komisyonlarla alım satım yapabiliyor. Yatırımcılar altınını İAB'nin Takasbank'ın da saklayabilir. Bunun da binde iki gibi çok düşük ücreti var. Böylece yatırımcılar, altını taşıma ve saklama masraflarından kurtulabilir."
İşlem sınırı 1 kiloydu
Yatırımcıların İAB'den alınan altının kalitesi konusunda emin olabileceğini ifade eden Vahdettin Ertaş, "Borsamızda alınıp satılan altınlar, uluslararası piyasalarda işlem gören altınlardır. İstenilen ülkede Türkiye'deki şartlarda bozdurulabilir" diye konuştu.
Bir kilo altının yaklaşık 20 bin dolar ( 26.4 bin YTL) civarında olduğunu söyleyen Ertaş, 1 kilogramın altında altın almak isteyenlerin işçilik maliyeti düşük olan Cumhuriyet altınını tercih edebileceğini belirtti. Altını, İAB üyelerinden almanın fiyat avantajı sağladığını söyleyen Ertaş, borsanın dünyadaki anlık fiyatlar üzerinden işlem yaptığını vurguladı. Geçen yıla kadar İAB'de en az 1 kilo altını olanların alım satım yapmasına olanak tanındığını anımsatan Ertaş şöyle devam etti: "Geçen yılın mart ayında yaptığımız değişiklikle 100 gram ve katlarının da işlem yapmasını sağladık. Ancak 100 gramlık altınlar her zaman borsamızda bulunmayabiliyor. Çünkü 100 gramlık külçe bozuk para gibi. Daha çok yatırımcı borsamıza geldikçe 100 gramlık külçelerin bulunurluğu artacak."
2005'te altının yüzde 18, bu yılın ilk dört ayında ise yüzde 22.8 değerlendiğini belirten Ertaş, "Fiyatlar hızla artamaya devam edecek" dedi.