'100 karttan 98'inde sorun yok'

Kredi Kartları Yasa tasarısının TBMM'ye geldiği ve kredi kartlarını sosyal bir sorun olarak gören açıklamaların yoğunlaştığı dönemde Bankalar Birliği'nden (TBB) 'Sorunlu kredi kartı sayısı az' açıklaması geldi.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Kredi Kartları Yasa tasarısının TBMM'ye geldiği ve kredi kartlarını sosyal bir sorun olarak gören açıklamaların yoğunlaştığı dönemde Bankalar Birliği'nden (TBB) 'Sorunlu kredi kartı sayısı az' açıklaması geldi.
TBB, Merkez Bankası verilerine göre 2005 Ağustos ayı itibarıyla kredi kartı borcunu ödemeyen veya geciktirenlerin taşıdıkları sorunlu kart sayısının 570 bin olduğunu, bu sayının yaklaşık 250 bin kişiye tekabül ettiğini belirterek, "Bu durumda sorunlu kredi kartı sayısı oranı yüzde 2 civarındadır. Diğer bir deyişle kartların yüzde 98'i sorun içermemektedir" açıklamasını yaptı.
Türkiye'de kredi kartı uygulamalarının yasal düzenlemelere ve uluslararası standartlara uygun yürütüldüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"Toplam kart sayısı dikkate alındığında, son dönemde kamuoyuna yansıyan sorunların sınırlı sayılı kesime ait olduğu görülüyor. Türkiye'de kredi kartı kullanımı son dönemde hızla artarak 2005 Ağustos sonu itibarıyla 29 milyona ulaşmıştır. Diğer taraftan, Merkez Bankası verilerine göre sorunlu kart sayısı 570 bindir. Bu sayı 2000 yılından itibaren listedeki tüm kayıtları içeriyor."
Açıklamada BDDK raporuna göre, Temmuz 2005 itibarıyla kredi kartı limitlerinin yüzde 46.5'inin kullanıldığı BKM'nin nisan ayındaki araştırmasına göre de kartların limitlerinin ortalamasının 1.500 YTL civarında seyrettiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
"Diğer taraftan, tasfiye olacak kredi miktarı Eylül 2005 itibarıyla 1 milyar 173 milyon YTL, toplam kartları alacağı içindeki payı ise yüzde 7.3'tür. Kredi sahipleri bu gecikmelerin çok büyük bir kısmını sorunlu hale dönüşmeden ödemektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse bu rakam ABD ve İngiltere'de yüzde 10 civarındadır." Kredi kartlarında 'tasfiye olacak alacaklar/toplam kredi kartları alacakları' ise 2001'de yüzde 8.9, 2002'de yüzde 6.5, 2003'te yüzde 4.6, 2004'te yüzde 4.3 ve 2005 Eylül'de yüzde 7.3 olarak gerçekleşti.