100 kişiden 72'si 'yerli oto' diyor

100 kişiden 72'si 'yerli oto' diyor
100 kişiden 72'si 'yerli oto' diyor
Tüketicilerin 'yerli otomobil'e olan ilgisi gün geçtikçe artıyor. OYDER'in araştırmasına göre, her 100 kişiden 72'si 'Yerli otomobil alacağını' söylüyor
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Hükümetin yaklaşık 1 yıl önce ortaya koyduğu ‘yerli marka otomobil’e ilgi artıyor. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) 2011 yılına ait Türkiye çapında 2 bini aşkın müşteriyle gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasına göre, yerli marka otomobili destekleyen tüketicilerin oranı 18 puan artarak yüzde 80’e çıktı. Projeyi yüzde 80’i aşkın bir oranda destekleyen müşterilerden yüzde 72’si de ‘Satın alırım’ yanıtını verdi. OYDER’in temmuz ayında açıkladığı ilk araştırmasında 100 kişiden 62’si yerli otomobile destek vermiş, yüzde 18’i ise ‘Aracı alırım’ demişti. Aralıktaki anketten sadece yüzde 8’lik bir bölüm Türk malı otoyu satın almayacağını söyledi. Yüzde 76’lık kesim yerli marka otomobilin hemen yollara çıkmasını isterken, gönüllerinden geçen fiyat aralığını yüzde 47’lik oran ile 20-25 bin TL arası olarak belirlediler.

‘Yerli otomobil şart’
Yerli otomobilin satışına talip olduklarını dile getiren OYDER Başkanı Şükrü Ilısal 1 milyon adetlik otomotiv pazarına koşan Türkiye’nin yerli otomobil üretmesinin şart olduğunu söyledi.

Ilısal, “Türkiye’de satılan araçların yüzde 70’i ithal. Otomotivde dış ticaret dengesi 2011’de eksiye geçecek. Geçen yıl 300 milyon doların üzerinde fazla vermiştik, 2011’de 2.5 milyar dolar civarında açık vereceğiz. İthal ve yerli araç satışının dengelenmesi yani yüzde 50-50 olması gerekiyor. Tüketicilerin büyük ilgi göstereceği yerli otomobil projesi de bu dengeyi sağlar” diye konuştu.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Ilısal 2011’de yeni otomobil alımını makro düzeyde tetikleyen iki unsurun sırasıyla fiyat/vergi oranlarının uygunluğu (yüzde 41) ve kredi olanaklarının sağladığı avantajları (yüzde 25) olduğunu vurguladı. 1.6 litre ve altındaki motor hacmine sahip araçların tercih oranının yüzde 90’a ulaştığına değinen Ilısal, alımlarda yüzde 52 gibi ezici bir oranda nakit/banka kredisi kombinasyonunun ön plana çıktığını vurguladı.

Nakit alımların yüzde 26 oranla ikinci sırada yer aldığına dikkat çeken Ilısal, satın almada en önemli kriterin yine yüzde 21’in üzerinde oranla fiyat olduğunu belirtti. Yüzde 15’lik yakıt tüketim değeri kriterinin ardından konfor ve tasarım özelliklerinin tüketici nezdinde bir tercihte bulunma açısından üçüncü ve dördüncü sırada yer alan kriterler olduğunu belirten Ilısal, ikinci el değerinin öneminin yüzde 10’lara yükselmesinin satın alım kriterlerinde ön plana çıkan bir başka unsur olduğuna dikkat çekti.

Aralık pazarı 115 bin adet olur
Şükrü Ilısal, aralık ayının ilk 10 gününde satışların durgun geçtiğini ancak daha sonra hareketlendiğini söyledi. Aralık başında 100 bin adetlik bir pazar öngörüsünde bulunduğunu belirten Ilısal, “Ancak şirketlerin ÖTV artışlarının tamamını veya yarısını karşılaması talebin artmasına neden oldu. Aralıkta 115 bin adetlik pazar çıkar. 2011’de binek oto+hafif ticari araç satışları 845 bin adet, kamyon satışları 55 bin adet oldu. Toplamda 900 bin adetlik pazar oluşur” dedi. Şükrü Ilısal, 2012’de otomotiv pazarının yüzde 10 daralacağını, en iyi ihtimalle 2010 yılı seviyesini tutturacağını belirtti.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  tasarım

  ,

  ÖTV

  ,

  Pazar

  ,

  Banka

  ,

  Kredi

  ,

  Oto

  ,

  Vergi

  ,

  otomotiv

  ,

  yakıt

  ,

  Aralık