100 kolej yabancı fonlarla flörtte

100 kolej yabancı fonlarla flörtte
100 kolej yabancı fonlarla flörtte

Eğitim sisteminde beklenen teknolojik reform nedeniyle de özel okullar fonların ilgisini çekiyor.

Türkiye'de kolej avına çıkan yabancı fonlar 100 okulun peşinde. Almanya ve Hollanda ağırlıklı fonları, eğitimde beklenen reform cezbediyor.
Haber: DİLEK KÖSEDAĞI / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ’de hızla büyüyen eğitim sektörü, yabancı fonların da ilgisini çekti. Bu yıl başında önce Doğa Koleji, ardından Bahçeşehir Koleji ile Türkiye’de ilk kez özel okulları yabancı ortakla tanıştıran fonlar, 100 okul için de görüşmelerini sürdürüyor. Eğitim sisteminde beklenen sosyal ve teknolojik reformdan etkilenen fonlar böylece büyüyen pazardan da pay alacak. Özel Okullar Birliği Genel Sekreteri Nurullah Dal, bu yabancı atağının eğitim reformunu hızlandıracağı ancak bir yandan da Türkiye’deki yatırımcıları zorlayacağı görüşünde.
2050’li yıllarda özel okulları yönetecek Türk kuruluşları bulunamayabileceğini kaydeden Dal, “Türkiye’de özel okullarla ilgili uzun zamandır reform bekliyoruz. Eğer beklediğimiz gibi olursa önümüzdeki 20-30 yılda özel okul sektörü güçlenecek” dedi.
Eğitim harcamaları arttıkça da bu sektörün gelişeceğine dikkat çeken Dal, şunları söyledi: “Dünyanın köklü okullarının hepsinin arkasında devlet desteği var. Yabancı fonların ortaklıklarında 90 ve 200 milyon lira arasında rakamlardan bahsediliyor.Öyle yatırımlar eğitimde köklü değişiklik anlamına gelir. Yabancıların bu kadar büyük girişler yapması ilerisi için tehlikeli. Türk yatırımcılar piyasaya dahil olmakta zorlanabilirler.”
Yabancı fonlardan büyük kolejler kadar küçük okullar da teklif almaya başladı. Bunlardan biri de Özel Okullar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Özel Doğan Koleji kurucusu Cem Gülan. Kendisinin de yabancıdan teklif aldığını dile getiren Gülan, “İstanbul’da 100 okulun teklif aldığını biliyoruz” dedi.

İlk ortaklıklar yapıldı
Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel yabancı ortaklıkla ilgili, “Bahçeşehir Koleji olarak Carlyle Grubu ile ortaklık yapıyoruz” demişti. Doğa Koleji ise 3 Mart’ta Turkven’in danışmanlığını yaptığı IFC, EIF, Almanya Kalkınma Bankası ve Hollanda Kalkınma Bankası’na yüzde 50’sini satmıştı.

bigPara.com