'100 milyar doları yakalarız'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin 2008'de 100 milyar dolarlık ihracatı göreceğini söyledi. Tüzmen, genç işaramlarıyla görüşmesinde, toplam dış ticaret açığının...

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin 2008'de 100 milyar dolarlık ihracatı göreceğini söyledi. Tüzmen, genç işaramlarıyla görüşmesinde, toplam dış ticaret açığının, toplam dış ticaret hacmine oranının yüzde 20-22 civarında bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti:
"Korkulacak bir şey değil ama bunun dikkatle izlenmesi gerekiyor. Temmuz rakamları bizi üzdü, hatırlatıcı oldu, tekrar gözden geçirtici oldu. Yüzde 1.1 ihracat artışı oldu. Bu Türkiye'nin gösterdiği performans açısından son derece önemlidir. Bu yüzde 1.1 artış, genel artışı yüzde 17.7'ye çekti.
Bu sene 180 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi olacak, 40 milyar dolar civarında da bir dış ticaret açığı olabilir. Böldüğünüz zaman yine yüzde 22'ler civarında bir oran olacak ki bu rahatlıkla çevrilebilir. Şu anda Türkiye liberal ekonomiyi aşırı bir şekilde kullanıyor. Dış ticaret açığı, cari işlemler açığını tetikler. Ama turizm gelirleri 18-20 milyar dolar kazanacak, müteahhitlik geliri 7 milyar dolar, işçi dövizleri 3.5 milyar dolar civarında olacak."
'Saçlarım kırlaşıyor'
"Benim saçlarım kırlaşmaya başladı ama genç işadamlarının saçları kırlaşmaya başladığı zaman, tahmin ediyorum Türkiye, 150 milyar dolar ihracat rakamını rahat rahat geçmiş olacak" diyen Tüzmen, Türkiye'nin 2008 yılında da 100 milyar doları ihracatı göreceğini bildirdi ve şöyle devam etti:
"Bizim şansızlığımız şu oldu, avro bizi biraz kurtarıyordu. Avro-dolar paritesindeki değişiklik de temmuzda yüzde 1.1 geldi. İhracat artışı ise dolar bazında. Hesapladık avro eski değerini korusaydı dolar karşısında ihracat artışı 2.1 olacaktı. Şimdi oradan da sıkıntı var, maliyetlerimiz yüksek. Ama hedefi tutturacağız."