100 milyar dolarlık teklif

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Ekonomi Dairesi Başkanı Prens El Nahyan'ın...

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Ekonomi Dairesi Başkanı Prens El Nahyan'ın, Türk firmalarını 100 milyar dolar tutarındaki projelere katılıma davet ettiğini söyledi.
Nahyan, "Türk firmalarına, Abu Dabi'de yapılacak ve büyük kompleksleri barındıracak 3 ada projesi için çağrıda bulunuldu" dedi. Ankara'ya geçen cumartesi gecesi gelen Prens El Nahyan pazar günü Tüzmen ve Türk işadamları ile yemekte buluşmuştu. Prens El Nahyan, dün de Tüzmen ile makamında görüştü. El Nahyan, görüşme öncesinde "Türkiye'ye geliş amacınız nedir, hangi sektörlere ilgi duyuyorsunuz?" sorusu üzerine, Türkiye'de işgücü gelişiminin yüksek, pazar konumunun oldukça iyi olduğunu, Türkiye'den Uzakdoğu'ya ve diğer ülkelere bağlantı kurabileceklerini vurgularak, bu ziyaretlerinde Türkiye'deki yatırım olanakları hakkında bilgi alacaklarını ve değerlendireceklerini belirtti.
Prens El Nahyan, "Türkiye'ye yatırım için öngördüğünüz bir rakam var mı?" sorusuna, "Net bir rakamımız yok, bulunan fırsatları değerlendireceğiz ve ona göre hareket edeceğiz" yanıtını verdi. El Nahyan, hükümetin işbirliği için büyük ilgi gösterdiğini, işbirliğinden önemli sonuçlar alınabileceğini sözlerine ekleyip Türk hükümetine teşekkür etti.
'Medya köstek olmasın'
Dubai Towers'la ilgili olumsuz haberlerin kendilerini rahatsız ettiğini belirten El Nahyan, "Ama Türk hükümetinin açıklayıcı tavrı ve Dubaili kardeşlerimizin ısrarcı tavrı ile bunun üstesinden geldik. Türk medyası Türk ekonomisinin çekiciliğini desteklemeli, kösteklememeli. Türk ekonomisinin bizim için çekim gücü var."
Erdemir konusunda OYAK ile ortaklık konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu söyleyen El Nahyan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda bir sunum dinleyeceklerini ve bilgi alacaklarını anlattı. Prens El Nahyan, "Önce sunumu göreceğiz, sonra karar vereceğiz. Ziyaretimiz henüz değerlendirme için, karar vermek için değil" diye konuştu.
Bakan Tüzmen ise yağacak bir Arap sermayesi bulutunun olduğunu ve yağacak yer aradığını savunarak, "Bunun doğru şekilde Türkiye'nin üzerine yağdırılması sonucu önemli neticeler alacağız" dedi. Tüzmen, önceki gece Prens El Nahyan onuruna verdiği ve Abu Dabi tarafının yapacağı yatırımların konuşulduğu iş yemeği hakkında da bilgi verdi. Buna göre, BAE'de enerji sektöründe 10 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor ve bu proje petrol rafinerileri sahalarını, petrol çıkarılmasını ve naklini kapsıyor.
Üç ada projesinde ise üç ada için, beş yılda 30 milyar dolar yatırım öngörülüyor. 40 tane küçüklü, büyüklü olmak üzere alt ve üst yapı projeleri öngörülürken, sanayi sektöründe çimento ve inşaat malzemelerinde yatırım öngörülüyor. Kürşad Tüzmen, Prens El Nahyan'ın, Türk firmalarını 100 milyar dolarlık projelere katılıma davet ettiğini ifade ederek özellikle Türk firmalarına, Abu Dabi'de yapılacak ve büyük kompleksleri barındıracak üç ada projesi için çağrıda bulunulduğunu kaydetti. Projeler için fonların hazır olduğunu ve finansman sorunun yaşanmayacağının kendilerine iletildiğini de söyledi.
Düzenlenen iş yemeğine, İntes, Uluslararası Müteahhitler Birliği, MNG, Erdemir, TAV, Gama, Mesa, Akfen, Yüksel İnşaat, Yapı Merkezi, Mateks, Nurol, Çalık Holding yönetim kurulu başkanları ve TOBB Başkan Yardımcısı ile Demir Çelik Üreticileri Derneği Koordinatörü katıldı.
Türkiye çekim merkezi
Prens El Nahyan da görüşmede, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde başarılı olduğunu ve bu sürecin Türkiye'nin ekonomisini daha da artıracağını, Türkiye'nin yatırımlar açısından bir çekim merkezi haline gelmesine katkı sağlayacağını söyledi. Kendi ekonomilerinin de hızla büyüdüğünü ve bu trendin devam edeceğini anlatan El Nahyan, Türk ekonomisinin zaten büyük bir ekonomi olduğunu ve büyümeye devam ettiğini kaydederek, iki ülkenin ekonomisinin büyümesinin ortak yatırımlar için güç oluşturacağını dile getirdi. El Nahyan, Türkiye'de sanayi alanında özellikle otomotiv sanayi ve demir-çelik sektörü ile ilgilendiklerini kaydetti.