100 milyon dolarlık tuz ithalatı kesilecek

100 milyon dolarlık tuz ithalatı kesilecek
100 milyon dolarlık tuz ithalatı kesilecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kırıkkale'nin Delice ilçesindeki 8 milyar tonluk kaya tuzu rezervini ekonomiye kazandırmak için bir proje hazırladı. Yapılan etüt ve sondaj çalışmalarının ardından, rafine tuz ve klor alkali üretimini gerçekleştirecek bir tesisin yapımı için düğmeye basıldı
Haber: NEŞE KARANFİL / ANKARA / Arşivi

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tesisin temelinin bu yıl içinde atılacağını söyledi. Yıldız, “Tesis, Kırıkkale ve ülke ekonomisine sunduğu katkıların yanında, önemli bir istihdam da sağlayacak. 100 milyon dolar yatırımla yapılacak olan tesisle yıllık 100 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek” dedi. Tesiste elde edilecek ürün; tekstil ve boya başta olmak üzere sanayi tesislerinde kullanılacak ve rafine tuz olarak sofralara da gelecek.
Sahadaki tuz, Türkiye ’de bilinen göl ve deniz sularına dayalı klasik tuz üretim yöntemiyle değil, çözelti madenciliği yöntemiyle çıkarılacak. Bu yöntemle daha verimli, ekonomik ve kaliteli bir üretimin yanı sıra çevreye daha fazla duyarlı bir üretim gerçekleştirilecek. Böylece kaya tuzu, sofralarımıza en doğal haliyle gelecek, sanayiciler daha maliyetli kimyasal ürünler elde edebilecek.

Üretim 2015’te başlıyor

Tesis, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) iştiraki olan Kömür İşletmeleri AŞ’nin (KİAŞ) çoğunluk hissesi ve Eti Maden İşletmeleri’nin ortaklığında kurulacak bir özel şirket tarafından yapılacak. Yılda 500 bin ton üretim kapasiteli tesis 100 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek. Tesisin bu yıl içinde temeli atılacak, 2015’te üretime başlayacak. 300 kişiye istihdam sağlayacak olan tuz üretim tesisi, elektriğini yerli kömüre dayalı kuracağı 5 MW’lık kojenerasyon üretim tesisiyle karşılayacak. Üretime geçilmesiyle birlikte, yılda 100 milyon dolarlık tuzdan elde edilen kimyasal ürün ithalatının önüne geçilecek.

bigPara.com