100 tane F-35 alınıyor

Dokuz ülke imzalıyor
Washington'a giden Milli Savunma Bakanı Gönül, Türkiye'nin ABD'den 15 yıl içinde, 100 kadar F-35 almayı planladığını söyledi. Türkiye'nin en büyük savunma programı çerçevesinde uçaklara 10 milyar dolar gidecek. Gönül: "Kasımda mutabakat muhtırası isteniyor. Dokuz ülke imzalıyoruz."

İSTANBUL - Türk Hava Kuvvetleri'ndeki mevcut F-16 ve F-4'lerin yerini alacak Geleceğin Savaş Uçağı Projesi'nde karar verildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) F-35 uçağı almayı planladığını söyledi.
Yaklaşık 100 uçağı kapsayacak, 10 milyar dolarlık ve 15 yıllık yeni nesil savaş uçağı alımı projesi, Türkiye tarihinin en büyük savunma programını oluşturuyor. Bu konu, Washington'a gelen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün temaslarının ağırlık noktasını oluşturuyor.


Büyütmek için tıklayınız

Eurofighter için karar yok
Milli Savurma Bakanı Gönül, ilk açıklamasında, Türkiye'nin, yeni nesil savaş uçağı olarak ABD önderliğinde geliştirilmekte olan F-35 uçağını almayı öngördüğünü dile getirdi. Gönül, "Kasım sonuna kadar bizden mutabakat muhtırası isteniyor. Dokuz ülke imzalıyoruz" diyerek, F-35 uçaklarının alınmasına karar verildiğine işaret etti. Gönül'ün sözünü ettiği mutabakat muhtırasını imzalayacak ülkeler, F-35 uçağını almayı taahhüt etmiş olacak.
Öte yandan bir süre önce ABD Kongresi, Türkiye'ye 30 yeni F-16 Block 50 tipi savaş uçağının satılmasını onaylamıştı. Türkiye'nin uçaklarla birlikte önerilen bütün ilgili sistemleri almaya karar vermesi durumunda, projenin bedeli 2.9 milyar dolara yaklaşacak. Türkiye, çeşitli kazalarda kaybedilenlerin yerine 30 adet F-16 almak isteğini açıklamıştı.
Bu arada, İngiliz-Alman-İtalyan ve İspanya ortaklığındaki
Eurofighter şirketi de, Türkiye'ye Eurofighter uçağını satmak istiyor. Türkiye'nin, sadece F-35'i mi seçeceği, yoksa F-35'lerin yanında Eurofighter da mı alacağı, gelecek haftalarda kesinleşecek. Savunma kaynakları, Türk Hava Kuvvetleri'nin tercihinin sadece F-35'ten yana olduğunu belirtti.
Helikopterdeki durum
Yaklaşık 10 yıldır sonuçlandırılamayan ve ilki geçen yıl iptal edilen Taarruz Helikopteri İhalesi'nde de kısa listede İtalyan Agusta/Westland şirketinin Mangusta A129 ile Güney Afrika`nın Denel'in Rooivalk (Kırmızı Şahin) helikopterleri kalmıştı. Teknoloji transferi ile imalatın Türkiye'de yapılması planlanan projenin yaklaşık 2 milyar dolara mal olması bekleniyor.
İhalede düşük fiyatıyla öne geçen Güney Afrikalı Denel şirketi, helikopterin ana transmisyon sisteminin yüzde 24'ü Fransız-Alman Eurocopter, ana gövde parçalarının da yüzde 56'sının Fransız Thales ve Sagem şirketleri tarafından imal edilmesi, soru işaretleri oluşturuyor. Güney Afrika hükümeti, gerekirse sorunu başta Amerika olmak üzere farklı imalatçılardan alınacak teknolojilerle çözme sözü veriyor.
İtalyan Agusta ise A129 modeliyle hazır bekliyor. A129 için
İtalya ise gerekirse motor gücü artırımı sözü veriyor.
F-35'e dokuz ülke talip
F-35 JSF (Joint Strike Fighter / Müşterek Saldırı Uçağı), her amaca yönelik farklı bir savaş uçağı geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi mantığı üzerine üretilmiş bir uçak. ABD deniz ve hava kuvvetlerinin F-16, A-10, F/A-18, AV-8B'lerini Britanya'nın de Harrier'lerini bu uçak ile değiştireceği söyleniyor. Uçağın üretim projesinde bulunan dokuz ülkeden biri de Türkiye. Radardaki izi F-22 kadar olmasa bile günümüz uçaklarından düşük. Uçağın inip kalkışının kolaylaştırmak için STOVL sistemli bir modeli de var. Uçak böylece uçak gemilerine ve elverişsiz yerlere rahatlıkla inebilir.