100 yeni savaş uçağı alınacak

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye tarihinin en büyük savunma projesi olan Türk Hava Kuvvetleri'nin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması için toplam 10 milyar dolar değerinde 100 uçak alınacağını bildirdi.

WASHINGTON - Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye tarihinin en büyük savunma projesi olan Türk Hava Kuvvetleri'nin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması için toplam 10 milyar dolar değerinde 100 uçak alınacağını bildirdi.
Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar yıllık Amerikan-Türk Konseyi, Türk-Amerikan İş Konseyi toplantılarında yaptığı konuşmada, bu yeni nesil savaş uçaklarının, gelecek dönemde, halen Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan F-16 ve F-4 uçaklarının yerine kullanıma gireceğini ifade etti.
20 yılda 10 milyar dolar harcanacak
Türkiye'nin bu dev savunma projesinde, ABD önderliğinde geliştirilmekte olan Joint Strike Fighter (JSF-Müşterek Av Bombardıman Uçağı) ve AB üyesi bazı ülkelerin ortak üretmeye başladığı Eurofighter uçağı yarışıyor. Türkiye, hangi uçağı tercih edeceğini bu yıl sonuna kadar belirleyecek. Bayar, Türkiye'nin gelecek 20 yılda yaklaşık 10 milyar dolar harcayacağı bu projede yüzde 50'lik iş yükünü oluşturan 5 milyar dolarlık bir bölümün, Türkiye'deki savunma sanayii tesislerinde üretilmesi konusunda ısrarlı olduklarını belirtti. Bayar, yeni nesil savaş uçağı projesinde Tusaş, Havacılık ve Uzay Sanayii TAI'nin yanı sıra Aselsan, Havelsan ve Roketsan gibi büyük Türk savunma şirketlerinin görev almasının hedeflendiğini söyledi.
Bayar, Pentagon, diğer ilgili savunma sanayii kuruluşları ve JSF uçaklarının baş üreticisi Lockheed Martin şirketinin yetkilileriyle görüşmeler yapacak.