'100 yıllık şirketler ağaç gibidir, hastalıklı dalları kesmek gerekir'

'100 yıllık şirketler ağaç gibidir, hastalıklı dalları kesmek gerekir'
'100 yıllık şirketler ağaç gibidir, hastalıklı dalları kesmek gerekir'

Blanchard, büyük egonun sorun olduğunu söyledi.

Liderlere danışmanlık hizmeti veren Blanchard, 100 yıllık şirketlerin bile verimsiz sektörlerden çıkması gerektiğini belirtti
Haber: MURAT ÖĞÜTÇEN / Arşivi

İSTANBUL - Liderlere danışmanlık hizmeti veren ABD’li The Ken Blanchard Companies’in idari başkan yardımcısı Scott Blanchard, çok uzun yıllardır faaliyet gösteren şirketlerin gerektiğinde verimli olmadıkları alanlardan çıkma kararı vermeleri gerektiğini belirtti. Büyük firmaların insan kaynakları müdürlerine liderlik ve koçluk eğitimi vermek amacıyla İstanbul’a gelen Blanchard, Radikal gazetesinin, şirketler ve liderlik kavramına ilişkin sorularını yanıtladı. Blanchard, icra kurulu başkanlarının yapması gerekenin o günkü gerçekleri görerek şirketi o gerçeğe göre konumlandırmak olduğunu söyledi.
Dünya’da 100 yılı aşkın süre ayakta kalan dev şirketlerin bulunduğunu belirten Blanchard, “100 yıl ayakta kalmak şans işi değildir. Bu şirketler, vizyonları ve liderlik kavramının etkin olarak kullanılması sebebiyle bir asrı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürebildiler” diye konuştu. Blanchard, dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen ve 1876 yılından beri  faaliyetlerini sürdüren General Electric’in(GE)1981 ile 2001 yılları arasında görev yapan efsanevi başkanı Jack Welch ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Gerçeğe konumlanma
The Ken Blanchard Companies’in kurucusu Ken Blanchard’ın oğlu olan Scott Blanchard, “Bir İcra kurulu başkanının yapması gereken o günkü gerçekleri görmek ve şirketi o gerçeğe göre konumlandırmaktır. Tıpkı Jack Welch’in yaptığı gibi. Welch, ‘Bir ve ikinci sırada bulunmadığımız sektörlerde olmayacağız’ dedi. GE bunun üzerine verimli olmadıkları bütün faaliyetlerden çıkma kararı aldı” diye konuştu. 

Welch doğru karar verdi
Welch’in kararını destekleyen Scott Blanchard konuşmasını şöyle sürdürdü: “ 100 yıllık şirketlerin önemli sorunu bir ağaç gibidirler. Yaşlandıkça dalların sayısı artar ve ağırlaşır. İcra kurulu başkanlarının görevi mevcut şartlara uygun olarak bazı dalları kesmek ya da budamaktır. Hastalıklı dallardan kurtulamazsanız yukarı doğru çıkamazsınız.” 

Çalışanlara özen gerekli
Scott Blanchard, en iyi şirketlerin çalışanlarına özen gösteren ve yatırım yapan kurumlar olduğunu belirtti. Blanchard, “ Dünyanın en iyi şirketleriyle çalıştık. Kesin bir ayırım yapma imkânına sahibiz. En iyi şirketler sadece en iyi ürünleri üretip satanlar değil, çalışanlarına ve müşterilerine özen gösterenlerdir. Bu durumda şirketlerin mali tablolarına yansıyor” diye konuştu.
Scott Blanchard, en iyi liderlerin hizmetkâr ruhuna sahip olanlar olduğunu söyledi. Bu liderlerin vizyonlarına karşı sorumlu olduklarını ifade eden Blanchard, “En iyi liderler çalıştıkları kuruma ve çalışanlarına karşı sorumluluk hissederler. Kendilerini çalışanların üstünde görmezler” dedi. 

Rehavete dikkat!
Bir şirketin vizyonunun oluşturulması, kültürünün yaratılması ve yaşatılmasında sorumluluğun icra kurulu başkanlarında olduğunu belirten Blanchard, liderlerin yaptıkları  önemli hatalara ilişkin değerlendermelerde bulundu. Scott Blanchard, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki  İcra kurulu başkanlarının çok güçlü egolarının olması da sorun yaratır ve hatadır. Bir diğer hata ise kurumun geçmiş başarılarının yaratmış olduğu rehavettir. Bu rehavet, fırsatların kaçmasına ve değişimlerin görülememesine yol açar. Ve birdenbire çöküş gelir” dye konuştu.

Coca-Cola ile çalışıyor
Çalıştıkları şirketler arasında American Express, Nokia, Siemens gibi dünyanın önde gelen şirketleri olduğunu da belirten Scot Blanchard, Ken Blanchard Companies olarak Coca- Cola ABD ve Türkiye ile çalıştıklarını ifade etti. Scott Blanchard, Blanchard Türkiye’nin müşteri listesinde Borusan, İKEA gibi kurumlarında yer aldığını da sözlerine ekledi.