'11 milyar dolar Türkiye'ye gelir'

Merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Türkiye'ye bu yıl, en az 11 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişinin beklendiğini açıkladı.

WASHINGTON/ANKARA - Merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Türkiye'ye bu yıl, en az 11 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişinin beklendiğini açıkladı. Hazine Müsteşarlığı'nın verileri de Türkiye'ye 2005 yılında fiili yabancı sermaye girişinin 9 milyar 650 milyon dolara ulaştığını gösterdi.
Dünyadaki birçok banka ve mali kuruluşun üye olduğu IIF'nin raporuna göre, Avrupa'da, en çok doğrudan yabancı sermaye, hızlı büyüyen Türkiye ve ardından Romanya gelecek. Raporda, hızlı büyümenin yanı sıra, vergilerdeki indirim, özelleştirme, yabancı bankaların ilgilerindeki artış ve AB ile müzakerelerin, Türkiye'yi, yabancı sermaye açısından cazip hale getirdiği vurgulandı. Raporda, bu yıla enerji özelleştirmelerinin damga vuracağı, elektrik dağıtım ihaleleriyle, 3.5 ile 5 milyar dolar arasında gelir elde edilebileceği kaydedildi. Türkiye'ye bu yıl 6 milyar dolarlık portföy yatırımının da beklendiği ifade edildi. Yüksek getirili Türk hisselerine yabancı ilgisinin sürdüğü kaydedilen raporda, bonolar açısından Türkiye, en likid piyasalar arasında gösterildi.
Yabancı sermaye girişi 2.5 kat arttı
Hazine Müsteşarlığı da 2005 yılı Doğrudan Yabancı Yatırım Verilerini açıkladı. Yabancı sermaye girişi, 2005'te yüzde 239 artışla, bir başka deyişle yaklaşık 2.5 kat artarak 9 milyar 650 milyon dolara ulaştı. Bu rakam 2004 yılında 2 milyar 847 milyon dolardı. 2005'te nakit sermaye girişinin yüzde 56.7'si AB ülkelerinden oldu. 'Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu' nun yürürlüğe girmesiyle yabancı sermayeli şirket sayısında hızlı artış yaşandı.