11 yılda 25 bin dolar hedefi

11 yılda 25 bin dolar hedefi
11 yılda 25 bin dolar hedefi

Rifat Hisarcıklıoğlu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tüm oda başkanlarına yönelik '25 bin dolar hedefi için her saniyeniz değerli' uyarısı yaptı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 400 işadamına “2023’te 25 bin dolar seviyesini yakalarsak bir ilk olur, bu yüzden önümüzdeki 11 yılın her saniyesi çok değerli” çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Hayatta hiçbir şey imkânsız değil. Şimdiye kadar kişi başına geliri 25 bin dolara çıkaran ülkeler bunu ortalama 33 yılda yapmış. Yani işimiz kolay değil” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, ekonominin soğutulmasında ayar kaçmamalı” uyarısında da bulundu.
Geçen günlerde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, işadamlarının buluşmasına ev sahipliği yaptı. 365 oda ve borsayı temsilen 400 işadamının katıldığı ‘oda-borsa başkanları istişare toplantısında’ Hisarcıklıoğlu, son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Yeni anayasa talebiyle sözlerine başlayan Hisarcıklıoğlu, “Koşacak gücümüz varken, yürüyerek ilerliyoruz. Ama hayallerimiz bu kalıba sığmıyor. Biz artık devletin tapusunu milletin üzerine geçirmek, milletin hak ettiği ekonomik ve siyasal özgürlükleri en üst seviyelere çıkarmak için yeni bir anayasa istiyoruz’’ dedi. 

‘Başarırsak ilk olacağız’
Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmesi hedefi olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bunun da kişi başı 25 bin dolar seviyesinde bir gelir anlamına geldiğini belirtti. Türkiye’nin bunu başarması durumunda dünyada bir ilki yapacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Nüfusu 10 milyondan fazla olup da, kişi başı geliri 25 bin doların üstünde olan sadece 14 tane ülke var. Bu 14 ülkenin kişi başına 10 bin dolardan 25 bin dolara sıçrama yapmaları ortalama olarak 33 sene almış” diye konuştu. Bu nedenle Türkiye’nin işinin kolay olmadığını ve diğer ülkelere göre 3 kat daha hızlı koşulması gerektiğini kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bir ilki başarabiliriz. Dil bilmeyen, yol bilmeyen, ama müthiş bir girişimci ruha sahip insanlarımız bu ilki yaşatır” dedi.

‘Soğuk ekonomi’ için ayar uyarısı
Son ekonomik gelişmeleri de değerlendiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Avrupa’nın belirsiz ortamında ekonomi yönetiminin de ayağını gazdan kesmesinin doğru bir tedbir olduğunu söyledi. “Ancak ekonominin soğutulmasında ayar kaçmamalı” diyen Hisarcıklıoğlu, yavaşlayan ekonominin hem kamu maliyesi, hem de piyasayı olumsuz etkilediğini vurguladı. Rifat Hisarcıklıoğlu, piyasadaki sorunlardan biri olarak da karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasını gösterdi.

bigPara.com