12. adama güveniyor

12. adama güveniyor
12. adama güveniyor
100 milyonluk tahvil ihraç edecek olan Fenerbahçe, soruşturmanın risklerine rağmen, müşteriye dönüştürdüğü taraftarına güveniyor.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

3 Temmuz’da başlayan şike soruşturmasının başaktörü Fenerbahçe ’nin futbol takımının faaliyetlerini geçen yılın sonunda devralan halka açık şirketi Fenerbahçe Sportif AŞ, 2 yıl vadeli 100 milyon lira nominal değerli tahvil ihracı için düğmeye bastı.
Fenerbahçe bu tahvil ihracıyla elde edeceği 100 milyon lira civarında geliri kısa vadeli banka kredilerinin azaltılması, futbol takımının geliştirilmesi ve işletme sermayesinin finansmanında kullanacak. İhraç için 29 Şubat ile 1 ve 2 Mart tarihleri arasında talep toplanacak. Tahvillere, üç ayda bir olmak üzere yılda 4 kere kupon ödemesinde bulunulacak. Değişken kupon faizli olacak tahvilin faizi, piyasada gösterge olan 4 Aralık 2013 vadeli kâğıdın talep toplamanın son günü itibariyle işlem gören son beş günündeki ağırlıklı ortalama yıllık bileşik faizinin ortalaması olacak. Söz konusu kâğıt geçen haftayı yüzde 9,1 faizden kapattı. Tahvile ödenecek yıllık ek getiri oranının yüzde 3 ile 3,5 arasında olması bekleniyor. Tahvilin ilk kupon ödemesi 5 Haziran 2012’de yapılacak. Tahvilin yatırımcıya yıllık getirisinin yüzde 12,5’in üstünde olması bekleniyor. Bankaların bir yıllık mevudata ödediği resmi faiz yüzde 7 ile 9 arasında değişiyor. Fenerbahçe’nin profesyonel futbol takımı ile altyapıyı 134.2 milyon euro bedelle 30 Haziran 2011’de kulüpten devralan Fenerbahçe Sportif AŞ, Dereağzı, Fikirtepe ve Samandıra Tesisleri ile Tuzla’daki 8 adet villa için de 20 yıllık kullanımı için kulübe 141.8 milyon TL ödedi. 

Şike izahnameye de girdi 
Şike soruşturması, tahvil için hazırlanan izahnamenin şirkete ilişkin riskler bölümünde kendine yer buldu. İzahnamede, Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 3 Temmuz’da başlatılan soruşturma ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı inceleme hatırlatılarak, “Şirketin en önemli gelir kaynaklarından birisi, şirketin Süper Toto Süper Lig’de mücadele etmesi nedeniyle yayıncı kuruluştan elde ettiği naklen yayın gelirleridir. Şirketin önümüzdeki sezonlarda Süper Toto Süper Ligi’nde mücadele etmemesi, gelirlerinde olumsuz bir etki doğurabilecek niteliktedir” denildi. İzahnamede ayrıca, Denizbank’tan kullanılmış veya kullanılacak kredilerin teminatı olarak yayın gelirleri üzerine 50 milyon liralık temlik verildiği hatırlatılarak, takımın lig değiştirmesi halinde teminatlarda eksilme olabileceği ve finans kuruluşlarının kredilerini erken geri çağırmasının söz konusu olabileceği ifade edildi.

bigPara.com