12 milyar dolarlık pırlanta borsasına ÖTV engeli

12 milyar dolarlık pırlanta borsasına ÖTV engeli
12 milyar dolarlık pırlanta borsasına ÖTV engeli

Altın Zirvesi?nde ?Ömer Hallaç Ödülü?nü Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan?a (sağda) Osman Saraç(solda) ve Avi Paz verdiler. FOTOĞRAF: ERHAN ELALDI /AA

Kıymetli taş alanında dağılan Belçika borsasının yerini alabilecek olan İstanbul'da ÖTV engeli yüzünden borsa kurulamadığını söyleyen İDMMİB Başkanı İmam Altınbaş, 'Bu, yılda 12 milyar doların Türkiye'ye girmesinden vazgeçmek demek' dedi

İSTANBUL -  İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) Başkanı İmam Altınbaş, kıymetli taş alanında dağılan Belçika borsasının yerini alabilecek olan İstanbul’un, ÖTV engeli nedeniyle Avrasya’da lider olacak bir kıymetli taş borsası oluşturamadığını belirterek, “Bu, yıllık 12 milyar doların Türkiye’ye girmesinden vazgeçmek demektir” dedi.
Active Academy’nin düzenlediği 2. Uluslararası Altın Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, dünyada yıllık altın talebinin 2 bin 500 ton olduğunu ve Türkiye’nin yaklaşık 300 ton ile ilk 5 ülke arasında yer aldığını söyleyen Altınbaş, 20 büyük firma, 30 bin perakende satış mağazası ve 5 bin civarı KOBİ ile sektörün hızlı büyüdüğünü anlattı.
Sektörün dünya liderliği yolunda ‘elini kolunu bağlayan’ düzenlemelerin bir an önce iyileştirilmesi için mücadele verdiklerini dile getiren Altınbaş, değerli taşlar üzerindeki ÖTV konusunun en büyük sorunu olduğunu açıkladı.

Verginizi indirin
Dünya Elmas Borsaları Federasyonu Başkanı Avi Paz, uluslararası deneyimlerin, elmas endüstrisinin ‘asla ve asla’ hükümet politikalarının yüksek vergilendirme yaklaşımıyla gelişemeyeceğini öğrettiğini kaydetti.
Paz, Active Academy tarafından düzenlenen Altın Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye nasıl hâlâ önemli bir elmas merkezi haline gelmemiştir? Ne yapmak gerekir? Bunun cevabı aslında ‘vergilendirme’ sözcüğünde gizlidir. Uluslararası deneyimlerimiz bize şunu öğretti ki, elmas endüstrisi asla ve asla hükümet politikalarının yüksek vergilendirme yaklaşımıyla gelişemez.”
Avi Paz, Çin ve Hindistan’da sektörün nasıl geliştirildiğini anlattığı konuşmasında, “İstanbul’a mesajım; Ortadoğu’nun Hong Kong’u olarak, bu becerileri ve bölgenin geçiş kapısı olma niteliğini göz önünde bulundurun ve elmas endüstrisi olarak gerekli adımları atın. Sizlerin yardımıyla birlikte biz size yeni pazarları açabilme imkânına sahip olacağız” diye konuştu.

‘Kaçakçılığa devam ederiz’
İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Kameroğlu da, kriz nedeniyle sektörde en az 5-6 bin kişinin işsiz kaldığı tahmininde bulunarak, 130 ton altının, değerinden biraz daha ucuz satılarak yaklaşık 4 milyar dolar sağlandığını anlattı.
Konuşmasında ÖTV’deki yüksekliğe de dikkat çeken Kameroğlu, “Bu vergiyle kayıt altına girmemiz mümkün değil. Buradan tekrar Ankara’ya sesleniyoruz; bizi kaçakçılıktan kurtarmak istiyorsanız, bunu kaldırınız. Eğer kaldırmazsanız, biz kaçakçılığa devam edeceğiz, bunun başka şıkkı da yok” dedi.
İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkan Vekili Osman Saraç, birkaç yıl önce dünyada üretilen altının yüzde 80’inin mücevherde kullanıldığını, geçen yıl bu oranın yüzde 65’e, bu yıl yüzde 45’e  indiğini kaydeden Saraç, küresel krizin, mücevherat talebini ciddi biçimde etkilediğini söyledi. Saraç, yeni ürünlerle İAB’yi emtia borsası haline getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

‘Altın 900 dolara iner’
Altın fiyatlarının 3-6 ay içinde 900 dolarlar seviyesine kadar gerileyebileceğini öne süren Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş ise bunun nedenini şöyle açıkladı: “Fiyatlar yükseldiği için geçen yılın aynı dönemine göre kullanımı yani talebi yüzde 50 oranında gerileyen altının fiyatı da düşer. Ben maksimum 1200 dolarlar seviyesine ulaştıktan sonra altın fiyatlarında 3-6 ay içinde 900 dolarlar seviyesine inileceğini tahmin ediyorum. Mücevherata olan talebin ise altın fiyatlarının 600-700 dolarlar seviyesine indiğinde başlayacağını düşünüyorum. Halen bir kilo altını çıkartma maliyeti 180-200 dolar civarında. Bu nedenle bence 650 dolar bile altın fiyatları için yüksek bir seviye.”

‘Rica ediyorum kayıt içine girin’
Yoğun sis nedeniyle İstanbul’daki 2. Uluslararası Altın Zirvesi’ne gelemeyen ve telekonferansla katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye’nin altın mücevher ihracatında dünyada ikinci sırada yer aldığını hatırlatarak şunları söyledi: “Türkiye altın, mücevher hracatında dünyada ikinci sırada yer aldı. 2008 ihracat rakamı 2.5-3 milyar dolara ulaştığı tahmin edilmekte. 140’ın üzerinde ülkeye ihracat yapılıyor. Ancak hem iç, hem dış piyasada yaşanan dağılma sonucu, ihracatın 2 milyar doların altında kalması beklenmekte.” Katılımcıların, Maliye Bakanlığı’ndan beklentilerini bildiğini ifade eden Şimşek, “Ancak sizlerden ricam kayıt içine girme konusunda her zamankinden daha fazla çaba sarf etmeniz” dedi. Orta vadeli programı açıkladıklarını da  hatırlatan Şimşek, “Amacımız faizdeki bu tek haneli seviyeyi kalıcı hale getirmek. Ekonominin hızla toparlanacağını ve toparlanmanın kalıcı olacağını düşünüyorum” dedi.(Radikal)