12 trilyonluk baraj kurudu

Aksaray'da inşa edilen Eşmekaya Barajı için 10 yılda 12 trilyon lira harcandı, ancak baraj hizmete açılamadan su kaynakları kurudu. Enerji Bakanı Güler "Bundan sonraki yatırım boşa gitmesin diye projeden vazgeçtik" dedi.

ANKARA - Yapımı için yaklaşık 12 trilyon lira harcanan baraj, susuz kaldı. Enerji Bakanlığı, Aksaray'da 1996 yılında yapımına başlanan ve aradan geçen 10 yıllık sürede 12 trilyon lira harcanan Eşmekaya Barajı'nın tamamlanmasından, su kaynaklarının kuruması nedeniyle vazgeçileceğini açıkladı.
CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun soru önergesini yanıtlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Baraj bölgesinin 1. Derece Sit Alanı olarak ilan edilmesi ve bu kararın iptali için açılan davanın sonuçlandığı 1999'a kadar inşaat durduruldu. Açılan ikinci davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı alınca inşaat 2000 yılında tekrar başlatıldı."
Eşmekaya Projesi Planlama Raporu'nda, barajın su kaynakları olarak Büyük ve Küçük Bağlıca, Karapınar ve Sep Pınarı kaynaklarının sayıldığını belirten Güler, 1971 yılından itibaren çevredeki sulama kooperatiflerine Eşmekaya Barajı su ihtiyacını etkilemeyecek miktarda yeraltı suyu rezervi tahsis edildiğini belirtti. Güler, kaçak sondaj kuyularının da suyu azalttığını belirtip, "Yatırımın boşa gitmemesi için yapımdan vazgeçtik" dedi.