12 yılda bitirilemeyen baraja kameralı denetim

Küçük Menderes Havzası'ndaki çifçiler, 12 yılda ancak yüzde 14'ü tamamlanan Beydağı Barajı'ndan umudu kesip 25 bin kuyu açarak sulama yaparken...

ANKARA - Küçük Menderes Havzası'ndaki çifçiler, 12 yılda ancak yüzde 14'ü tamamlanan Beydağı Barajı'ndan umudu kesip 25 bin kuyu açarak sulama yaparken, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, şantiyeye canlı yayın kameraları taktırarak çalışmaları 24 saat izlemeye başladı.
DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, mevcut durumun devam etmesi halinde Beydağı Barajı'nın 60 yılda biteceğini belirterek, Başbakan Tayyip Erdoğan'a barajı üç yıl içinde bitirme sözü verdiğini dile getirdi. İki uzmanı bu proje için ABD'ye gönderdiklerini ve yapılan araştırma neticesinde proje maliyetini 210 trilyon liradan 140 trilyon liraya indirdiklerini kaydeden Eroğlu, şantiyeye kurdukları iki kamera sayesinde uyduyla 24 saat kaç iş makinesinin nerede çalıştığını izlediklerini ve gerektiğinde müdahalelerde bulunabileceklerini söyledi.
"12 yılda yüzde 14'ü tamamlanmış, takip etmesek kim bilir ne zaman biter" diyen Eroğlu, masasındaki bilgisayara bağlattığı uydu sistemi sayesinde fırsat buldukça Beydağı Barajı şantiyesindeki çalışmaları izlediğini söyledi. Eroğlu, bunun için ekstra bir masraf yapmadıklarını, kendilerine tahsis edilen uydu coğrafi bilgi sistemini kullandıklarını aktardı. Sistem sayesinde DSİ, dağlardaki kar miktarını ölçüp hangi bölgede, ne kadar akışı olacağını da tespit ediyor.