12 YTL'ye son model otomobiller

Autoshow fuarı, 3-12 Kasım arasında Yeşilköy'deki CNR Expo'da düzenlenecek.
32 firma ve 100'den fazla markanın katılacağı fuarda birbirinden çekici tasarımlar var.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Autoshow 10. buluşmasını 3-12 Kasım tarihleri arasında ITF İstanbul Fuarcılık'ın organizasyonu ve ODD- Otomobil Distribütörleri Derneği'nin verdiği tam destekle yine İstanbul Yeşilköy'deki CNR Expo'da gerçekleştirecek. Giriş ücreti hafta içi 12 YTL, hafta sonu ise 15 YTL olacak. Autoshow, 1993 yılında ilk kez organize edildiğinde 10 bin metrekarelik alanda 24 otomobil markasını buluşturmuştu. Bu yıl 110 bin metrekarelik alanla Autoshow'da bugüne kadarki en büyük organizasyon gerçekleştirilecek. Fuara 32 firma ve 100'ün üzerinde otomobil markası katılacak. Mercedes, BMW, Hyundai, Volkswagen, Toyota, Fiat, Ferrari, Volvo, Nissan, Alfa Romeo, Chrysler, Opel, Saab, Daewoo, Dacia, Daihatsu, Jaguar, Mazda, Peugeot, Porsche, Proton, Renault, Smart, Land Rover, Maserati, Rover, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Kia, Audi, MG gibi markalar bu sene fuara çok geniş bir ürün yelpazesiyle katılıyorlar. Bunun yanı sıra ADR, CMS Jant, TRAKYA Cam gibi çok sayıda aksesuvar firması da fuarın katılımcıları arasında yer alıyor.
Uluslararası Motorlu Taşıt
Üreticileri Derneği (OICA) bu yıl ünya çapındaki önemli otomobil fuarları arasına Autoshow'u da dahil ediyor. Böylece Autoshow, Tokyo, Paris, Cenevre, Frankfurt Otomobil Fuarları ile aynı kategoriye girmiş olacak. buna bağlı olarak fuarda geçmiş yıllardan daha fazla kopsept model teşhir edilecek.
Fuarı ziyaret etmek için CNR EXPO-Yeşilköy'e Metro ile ulaşım sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra İETT değişik merkezlerden fuar alanına otobüs seferleri düzenleyecek. Fuar hafta içi 12.00-22.00, hafta sonu ise 11.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.Autoshow'da çekici tasarımlar birbiriyle yarışacak
Ford Iosis X
Ford'un hareket halindeki enerjiyi sembolize eden kinetik tasarım felsefesinin son ürünü olan ve Yeni Ford Focus'un tasarımını da gerçekleştiren Murat Güler'in imzasını taşıyan Iosis X de fuarda. Ford'un S-MAX, Galaxy ve Yeni Mondeo gibi en yeni üretim modelleri kinetik tasarımdan izler taşıyor. Ondan önceki konsept otomobili Iosis gibi, Iosis X de konsept olarak kalacak.
Peugeot 908 RC
Autoshow'un en ilgi çekici modellerinden biri Peugeot 908 RC 9 rakamı standart dışı Peugeot modellerini belirtirken, RC kısaltması ise aracın dinamik yapısına atıfta bulunuyor. Dört kişilik ve dört kapılı bu güçlü limuzin, 12 silindirli partikül filtreli motora sahip. LMS (Le Mans Serisi) programına katılacak olana özdeş olan bu motor, 700 beygir gücü ve 1200 Nm'yi aşan torku ile, bir dizel motor için güçlü bir performans sergiliyor.
Fiat Linea ve Lancia
Bursa'daki Tofaş Fabrikası'nda üretilerek Avrupa'ya ihraç edilecek olan Fiat Linea, Türk ve dünya basınının karşısına ilk kez İstanbul'daki Autoshow'da çıkacak. Tasarımı Fiat Style Centre tesislerinde yapılan Linea'nın uzunluğu 4.56 metre, genişliği 1.73 metre, yüksekliği 1.5 metre, aks mesafesi ise 2.6 metre. Araç, 500 litrelik büyük bir bagaja sahip. Fiat'ın prestij markalarından Lancia ise Türk otomobilseverlerin karşısına ilk kez çıkıyor. Fiat standında yeni Lancia Ypsilon, Musa, Thesis ve konsept araç Delta HPE gibi modeller de olacak.
Audi R8
Alman lüks otomobil üreticisi Audi AG'nin R8 adını verdiği yeni spor otomobili, Paris Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirilen dünya lansmanının ardından fuarda. Nisan 2007'de Türkiye'de satışa sunulacak aracın motoru. 420 HP'lik güç üretiyor. Model adını 2000-2005 yılları arasında 5 defa zorlu Le Mans 24 Saat Yarışı'nı kazanan ve artık yerini R10'a bırakan yarış aracı R8'den alıyor. R8'in maksimum hızı 301 km/s.
Alfa Romeo 8C
Fuarda gözler sadece 500 adet üretilecek olan Alfa 8C Competizione'nin de üzerinde olacak. Alfa Romeo Tasarım Merkezi tarafından geliştirilen bu özel GT modeli diğer Alfa'ların sentezi olma özelliği taşıyor. Alfa yetkilileri modelin markanın başrol oyunculuğuna soyunduğunu söylüyor.
Hyundai Coupe FX
Hyundai ürün yelpazesinin en dikkat çekici ve en çok beğenilen araçlarından biri olan Coupe FX, yeni görünümüyle fuarda ilk kez Türk tüketicisinin karşısına çıkıyor. Araç, aralık ayında satışa sunulacak. 2.0 litre lik benzinli seçenek 143 HP güç ve 208 km/s'lik maksimum hız sunuyor.
Renault Altica
Renault standında konsept station wagon Altica sergileniyor. Altica, Renault'nun yaratıcılığının ve tasarımdaki cesur çizgisinin bir örneği olarak standın en dikkat çeken otomobili olma özelliğine sahip. Yeni Grand Scenic, Modus, Scenic, Clio; Megane, Espace, Laguna, Vel Satis, F1 aracı R25 standda sergilenecek.
Ferrari 599 GTB
2005 yılından itibaren Fer Mas A.Ş. tarafından Türkiye'ye ithal edilen Ferrari ve Maserati markaları Cenevre ve Paris Otomobil Fuarları'nda sergilenen modelleriyle İstanbul Autoshow'da. Türkiye'de ilk kez sergilenecek olan 599 GTB F1 modeli fuarın gözdesi olacak. 599 GTB F1'in yanında Ferrari'nin en pahalı modeli olan 612 Scagletti F1 ve F430 F1 de var.