120 bin metal işçisine çifte bayram

120 bin metal işçisine çifte bayram
120 bin metal işçisine çifte bayram
Türk Metal Sendikası ve üyeleri 2010-2012 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla, Kurban Bayramı'nda 'çifte bayram' yaşayacak.


ANKARA /ANKA

Türk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamada 1 Eylül 2010 tarihinden geçerli olmak üzere 2010-2012 dönemine ait 160 işyerini ve 120 bin metal işçisini kapsayan Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yapılan toplu iş sözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığı bildirildi. Yapılan müzakereler neticesinde Türk sanayinin lokomotifi olan işyerlerinde varılan anlaşma sonucunda kırmızı çizgilerden taviz verilmediğine dikkat çeken Türk Metal, toplu iş sözleşmesinin bayram arifesinde imzalanmasıyla metal işçisi ve ailesinin çifte bayramı bir arada yaşadığını ifade etti. Bu sözleşme ile üyelerin sosyal yardımlarında yüzde 10 ve 15 arasında, birinci alt ayda işyeri ortalama saat ücretlerinde ise yüzde 5.35 oranında ücret artışı sağlandığını belirten Türk Metal, ücret zammının ise her işyerinin ortalamasının dikkate alınıp, yüzde 5.35’in Türk Lirası karşılığı olan rakamın seyyanen ücretlere ilave edilmesiyle uygulanacağını bildirdi.

Türk Metal açıklamasında "Her zaman olduğu gibi bu dönemde de Türkiye’nin en iyi sözleşmesini imzalamanın onurunu yaşayan Türk Metal Sendikası, alınan bu refah payı ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden zaferle çıkmayı başardı" ifadelerine yer verdi.

-PEVRUL: "SÖZLEŞME DİĞER SÖZLEŞMELERİN DE ÖNÜNÜ AÇACAK"-
Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sözleşmenin diğer sözleşmelerin de önünü açacağını belirterek şöyle devam etti:

"Türk sanayinin omurgası olan otomotiv ve metal sektöründe imzalanan bu sözleşme, iş barışı ve endüstriyel barış açısından önem arz ettiği gibi hem metal sektöründe hem de Türk işçi hareketinin bundan sonra da imzalayacağı diğer sözleşmelere de rehber olacaktır. Aynı zamanda metal işkolunda faaliyet gösteren gücü zayıf olan diğer sendikaların da imzalayacağı sözleşmelerin önünü açacaktır. Türk Metal Sendikası bugünkü ekonomik koşullarda hiçbir taviz vermeden her türlü esnek çalışma talebini redderek işin, işyerinin ve işçinin geleceğini güvence altına almıştır. Bu toplu iş sözleşmesinin bayram arifesinde imzalanması metal işçisine ve ailesine çifte bayramı bir arada yaşatırken, elde edilen zafer üyelerimizin arasında büyük bir coşku ve sevinçle karşılanmıştır."

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Cunda