124 yıllık Ziraat'in ismi değişiyor

124 yıllık Ziraat'in ismi değişiyor
124 yıllık Ziraat'in ismi değişiyor
124 yıllık Ziraat Bankası'nın ismi ve logosu değişiyor. İlk öneriler arasında ZRT Bank, Z Bank, TCZ Bank bulunuyor.

Vatan Gazetesi'nden Gülümhan Gülten'in haberine göre, kuruluşunun 124’üncü yılını kutlamaya hazırlanan Ziraat Bankası’nın ismi değişiyor. 1888 yılında kurulan ve Cumhuriyet tarihinden de eski kurumlardan biri olan Ziraat Bankası’nın Genel Müdürü Hüseyin Aydın , ‘çağın gereklerine ayak uydurmak’ amacıyla Ziraat Bankası’nın ismi ve logosunu değiştireceklerini açıkladı.

Aydın, “Bankanın ismini ve logosunu değiştirmek için bir çalışma yaptırıyoruz. Dışardan da hizmet alacağız. Ziraat Bankası’nın ismi uzun. Yurtdışında her yerde farklı kullanılıyor. Başka bazı bankalar gibi, dünyanın her yerinde aynı şekilde ve kolaylıkla kullanılacak bir isim ve logoya geçeceğiz” diye konuştu.  TBMM KİT ( Kamu İktisadi Kuruluşları) Komisyonu’nda Ziraat Bankası’nın 2009-2010 dönemi hesaplarına ilişkin önceki gün gerçekleşen görüşmelerde banka faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Genel Müdür Hüseyin Aydın, bankanın 2011 yılında geniş kapsamlı bir değişim ve dönüşüm projesi başlattığını belirterek, önümüzdeki döneme ilişkin aldıkları kararlarla ilgili bilgi verdi. Aydın bu kapsamda bankanın yurtdışında faaliyetlerini geliştirerek sürdüreceğini vurguladı. Yurtdışında banka isminin kullanılmasında bazı sorunlar yaşadıklarını belirten Aydın, “Bazı yerlerde Bank of Ziraat, bazı yerlerde farklı oluyor” dedi. Aydın, Ziraat’ın ‘dünya çapında bir banka’ olması amacına uygun olarak, ismini ve logosunu değiştirmeye karar verdiklerini söyledi.

Milletvekillerinin konuyla ilgili sorularına ilişkin Hüseyin Aydın, şöyle konuştu: “Bankanın ismini ve logosunu değiştiriyoruz. Bunun için bir çalışma da başlattık. Dışardan bununla ilgili hizmet de alacağız. Ziraat Bankası’nın ismi uzun. Üstelik yurtdışında gerek açtığımız şubelerde, gerek diğer girişimlerimizde her yerde farklı kullanılıyor. Örneğin bir ülkede Bank of Ziraat, başka bir ülkede başka türlü. Bunu istemiyoruz. Bazı bankalar gibi dünyanın her yerinde kolaylıkla kullanılacak bir isim ve logoya geçeceğiz. Örneğin HSBC. HSBC, her yerde aynı. Ziraat Bankası da böyle olacak.”

İLK ÖNERİLER ZRT ve Z BANK 
Hüseyin Aydın’ın bu sözleri üzerine milletvekillerinin kendi aralarında bazı isim önerileri telaffuz ettikleri duyulurken, gelen öneriler arasında ‘ZRT Bank’, ‘Z Bank’, ‘TCZ Bank’ yer aldı. Banka yöneticileri bu önerileri gülümseyerek karşıladılar. (Vatan)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Dünya

  ,

  Aydın

  ,

  Kamu

  ,

  Vatan

  ,

  Banka

  ,

  Ziraat

  ,

  hizmet

  http://www.radikal.com.tr/1088968108896820

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ziraat Bankası değil AKP çağa ayak uyduramiyor. - turkdanis

  Ziraat bankası hem çağa hemde yeni teknılojiye gayet güzel ayak uyduruyor,asıl çağa ayak uydurayamayan birtek siz kaldınız,aslında sizi değiştirmek gerekiyor...

  Anlasilddi kendi imzasini atacak - oktemlive

  Z(RT)hic ugrasmayin zarf atmakla! z harfinide kaldirin RT yapin gitsin..

  fikrim değişti - gundi ghandi

  Yorum yazmak için tıkladığımda Ziraat Bankası'nın isminin değişmesine karşı çıkacaktım. Ama Ziraat'ın ismi ve logosunu savunanların nasıl faşist bi mantıkla savunduğunu görünce tam tersini düşünüyorum artık. evet bu ismi ve logoyu kaldırın çöpe atın. ben de bir isim öneriyorum adı Değişen Türkiye Bankası olsun.

  YA MASRAFLAR - habara007

  bu işin maliyetini sayın genel müdür kendi hesabından karşılayacaksa olsun bitsin, yoksa tarım sektörü ve çalışanlarının eğitim imkanlarını hakkında üretken fikirleri varsa onlara bakalım.

  Buldum - _eric

  ZIRT bank bence sahane. Akilda kalici. Benim unutmam mumkun degil sahsen.

  zırt-pırt bank - mokoko

  Peki değişmesinin ne gibi bir faydası olacak. Türkiye asimile oluyor. Tüm değerlerimiz değişiyor, üzerinde oynanıyor. Kimsenin haberi yok!

  el-ziraad - beluha

  çağın gereklerine ayak uydurmak amacıyla ziraat bankası'nın isminin ve logosunun değiştirileceği açıklanmış. bence bankanın yeni adı el-ziraad, logosu da deve olsun. deve'nin basenlerinde çift ampul olsun. suyundan da konulsun. böylece cilalı bedevi çağına ayak uydurmuş oluruz. allah'ım sen konuyu biliyorsun amin.