125 yıllık 'Boston Globe' kapatılabilir

125 yıllık 'Boston Globe' kapatılabilir
125 yıllık 'Boston Globe' kapatılabilir

ABD?nin ünlü gazetesi The Bostan Globe, maliyetlerini indirme konusunda sendikalarla bir anlaşmaya varamadı. FOTOĞRAF: AP

Küresel ekonomik kriz ABD'nin en köklü gazetelerinden birini daha kapanışa sürüklemek üzere. 125 yıldır kesintisiz yayımlanan Boston Globe gazetesi 20 milyon dolarlık tasarruf sağlanmazsa kapatılacak

WASHINGTON - ABD’nin önde gelen gazetelerinden Boston Globe’un kapanma riski büyüyor. 1993 yılından bu yana Boston Globe’un sahibi olan New York Times’ın sendikalara tasarruf önerileri için verdiği süre doldu, görüşmeler sürüyor. Uzlaşma sağlanamazsa gazetenin kapatılacağı yönündeki karar her an açıklanabilir. 

Sahibi New York Times
Boston Globe’un bu yıl 85 milyon dolar kaybedeceği tahmin ediliyor. New York Times, sendikalardan maaşların düşürülmesini, emeklilik katkı paylarının ve hayat boyu iş güvencelerinin kaldırılmasını istiyor. Sendikalar kendi tekliflerinin 10 milyon doları aşan miktarda tasarruf sağladığını, çalışanların bu önemlerle üstlerine düşeni yaptığını açıkladı.
Boston Globe ile sendikalar arasında pazar gününe kadar tamamlanması gereken müzakerelerin başarısız olduğu ve Boston’un en önemli gazetesinin birkaç hafta içinde kapanma ihtimalinin arttığı ifade ediliyor. Boston Globe’un de sahibi olan New York Times Company, kapanma riskini hatırlatarak gazetenin sendikalarla anlaşarak çalışanların ücretlerinde kesintiye gitme ve diğer mali konularda da tasarruf önlemlerinin alınması gerektiğini bildirmişti. Washington Post gazetesinde dün çıkan haberde, The New York Times Company’nin anlaşmanın sağlanamaması sonucunda federal yetkililere  gazeteyi kapatmaya karar verdiğini açıklayacak.
Boston Globe’nun sendikalarla 20 milyon dolarlık maliyet kesintisi konusunda anlaşmaya varması isteniyordu. 

Görüşmeler sürüyor
New York Times Co. sözcüsü Catherine Mathis ise dün yaptığı açıklama da sürenin dolmasına rağmen iki taraf arasında görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Tartışmalarda hayat boyu iş garantisi konusunun kritik öneme sahip bulunduğu, New York Times Company’nin garantiyi ortadan kaldırmak istediği ifade ediliyor. 

Tiraj kaybı yaşanıyor
1872 yılında kurulan Boston Globe gazetesinin, diğer çoğu gazete olduğu gibi, tirajlarında gerileme ve reklam gelirlerinde azalma yaşanıyor.
Okuyucuların internete kaymasının da gazetelerin mevcut sorunlarında etkili olduğu bildiriliyor. Boston Globe gazetesinin geçen yıl, hafta içindeki tirajı bir önceki yıla göre 382 binden 350 bine gerilemiş olduğu belirtiliyor.
Gazetenin pazar günkü tirajı ise, yine aynı dönemle kıyaslandığında, yüzde 6.5’luk düşüşle 529 bine gerilemişti. Gazete son altı ayda ise yüzde 14’lük tiraj kaybı yaşadı. Boston Globe gazetesi 2008 yılında 50 milyon dolarlık operasyonal zarara uğrarken, gazetenin bu yıl içinde 85 milyon dolar zarar etmesi bekleniyor.

60 günlük süre
Washington Post gazetesinin haberine göre, müzakerelerin sonuca ulaşamaması sonucunda, gazetenin kapatılması için müracaatın yapılmasından 60 gün sonra Boston Globe kapatılacak. New York Times Company, 137 yıllık Boston Globe gazetesini 1993’te 1.1 milyar dolara almıştı. (Radikal)